Režim na hraniciach sa opäť zmenil

SlovenskoKoronavírus

V prípade pendlerov a detí od 12 do 18 rokov platia ustanovenia vyhlášky.

Ústavný súd (ÚS) rozhodol, že osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenska a sú zaočkované prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu pred 9. júlom, musia ísť do karantény. Marek Eliáš z komunikačného odboru Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) tak upozornil na to, že režim na hraniciach sa opäť zmenil:

„ÚS zverejnením uznesenia pozastavil časť paragrafu 9 vyhlášky ÚVZ SR č. 231 o prechodnom ustanovení pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla. Pôvodne mohli ukončiť karanténu hneď v prvý deň po obdržaní negatívneho výsledku testu na COVID-19. Toto prechodné obdobie malo platiť do pondelka 2. augusta, zverejnením uznesenia ÚS však prestalo platiť už v sobotu. V súčasnosti teda tieto osoby po vstupe na Slovensko idú do domácej karantény s tým, že najskôr na piaty deň podstúpia PCR test. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa im končí.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ostatné opatrenia, ktoré sa týkajú režimu na hraniciach, ostávajú v platnosti bez zmien. Na to, aby rozhodnutie Ústavného súdu nadobudlo platnosť, muselo byť zverejnené v zbierke zákonov, k čomu došlo dnes. Pôvodné uznesenie sa týkalo pozastavenia celého paragrafu 9, čo by sa dotklo aj pendlerov a detí od 12 do 18 rokov, avšak v prípade týchto skupín občanov platia ustanovenia vyhlášky.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre