Na tri mesiace bude preplatený aj mentor, ktorý zaučí nového pracovníka na danej pozícii.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spustí nový program na podporu zamestnávania s názvom Právo na prvé zamestnanie 2. Zamestnávateľovi sa preplatí 80 percent celkovej ceny práce, najviac do výšky 1010 eur. Minister práce Erik Tomáš pripomenul, že tento program nadviaže na pilotný projekt Právo na prvé zamestnanie, ktorý od minulého roka priniesol 1830 pracovných miest predovšetkým pre mladých ľudí:
„Tentoraz už nebude tento projekt financovaný zo štátnych prostriedkov, ale z eurofondov – žiadne limity na objem peňazí, žiadne limity na pracovné miesta.“
Jednou z podmienok podľa Tomáša je, že človek musí byť minimálne jeden mesiac v evidencii nezamestnaných, v prípade vysokoškolákov to budú tri mesiace:
„A pokiaľ takýto človek splní aj druhú podmienku, a to, že doteraz nepracoval na Slovensku súvisle viac ako šesť mesiacov, tak môže sa cez tento projekt zamestnať.“
Na tri mesiace bude preplatený aj mentor, ktorý zaučí nového pracovníka na danej pozícii:
„Počas deviatich mesiacov budeme preplácať 80 percent celkovej ceny práce a očakávame šesťmesačnú udržateľnosť,“ uviedol Tomáš s tým, že ide aj o pomoc nájsť si prácu osobitne pre mladých ľudí vo veku do 30 rokov:
„U nich prvých šesť mesiacov budeme preplácať opäť 80 percent celkovej ceny práce a budeme vyžadovať štvormesačnú udržateľnosť. Čo sa týka príspevku na mentora, ten bude dva mesiace.“
Zdroj: TASR