Záujem o tento typ štúdia je na východe stabilný.
Budúcim stredoškolákom sa kráti čas výberu ich ďalšieho štúdia. Do 20. marca si musia podať prihlášku na stredné školy. Medzi nimi sú aj piataci, ktorí zvažujú štúdium na osemročných gymnáziách. Veronika Valášková z rezortu školstva pre Košice Online uviedla, že počet žiakov prvého ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom pre nasledujúce prijímacie konanie nesmie prekročiť päť percent z celkového počtu žiakov z daného populačného ročníka v príslušnom školskom roku:
„Regulácia prijímania žiakov do osemročných gymnázií vyplýva z koncepčného pohľadu, že osemročné vzdelávacie programy predstavujú relevantnú vzdelávaciu cestu len pre časť populačného ročníka žiakov a je potrebné zachovávať aj profilovo vyvážené ročníky žiakov na základných školách so žiakmi, ktorí sa budú rozhodovať o svojej študijnej a kariérovej profilácii až vo vyššom veku (14 – 15 rokov). Na strane druhej, plne akceptujeme skutočnosť, že práve na osemročných gymnáziách je priestor pre výchovu a vzdelávanie žiakov s vyššími študijnými predpokladmi.“
Ministerstvo každoročne určuje násobok piatich percent žiakov z daného populačného ročníka každého samosprávneho kraja. Následne do 15. septembra pre každú župu určí najvyšší počet žiakov prvého ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom pre nasledujúci školský rok. Rezort školstva neuvažuje nad opätovnou možnosťou prechodu žiakov do osemročných gymnázií po štvrtom ročníku základných škôl.
„V roku 2008 došlo k zmene prechodu žiakov do osemročných gymnázií až po piatom ročníku základných škôl z dôvodu, aby došlo k diferenciácii študijných ciest žiakov v danom populačnom ročníku až vo vyššom veku, keď sa študijné predpoklady žiakov viac profilujú a zároveň tieto prechody majú menší vplyv na vzájomnú interakciu a ovplyvňovanie sa žiakov s rozličnými študijnými predpokladmi na základných školách, keďže v minulosti neregulovaný odliv žiakov na osemročné gymnázia spôsoboval aj výrazné vplyvy na sociálnu klímu v žiackych kolektívoch na základných školách,“ vysvetlila Valášková.
Záujem žiakov z východného Slovenska
Z údajov Centra vedecko-technických informácií vyplýva, že na osemročné gymnáziá sa každoročne hlási približne 5700 detí. Tento typ štúdia ponúka aj 13 zo 63 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK). Jana Jánošíková z Úradu KSK povedala, že najvyšší záujem je práve v metropole východu:
„Celkovo sa v posledných dvoch rokoch počet podaných prihlášok zásadne nemenil a podobný vývoj očakávame aj tento rok. Zatiaľ čo v školskom roku 2020/2021 sa na župné osemročné gymnáziá hlásilo dokopy 358 záujemcov, v aktuálnom školskom roku 2021/2022 to bolo dokopy 393 žiakov.“
Ak stredná škola nevie naplniť počty zverejnené rezortom školstva jeden alebo dva roky po sebe, ovplyvní to plánovanie počtu prijatých žiakov v ďalšom školskom roku. Z tohto dôvodu nebudú v septembri prijímať prvákov dve z trinástich košických župných osemročných gymnázií. Riaditeľka Gymnázia na Opatovskej ceste v Košiciach Lenka Hézselyová skonštatovala, že postupne sa zvyšuje záujem aj o tento typ štúdia:
„Po vzore štvorročného gymnázia vzniklo naše osemročné gymnázium, kde takisto venujeme veľkú pozornosť dvom cudzím jazykom, ktoré deti po ôsmich rokoch zvládnu na vynikajúcej úrovni, ale, samozrejme, aj ostatné veci, ako sú prírodovedné predmety, informatika, týmto sa takisto venujeme, ale popri tom, samozrejme, majú aj túto jazykovú výbavu, ktorú určite nemajú všetky školy. Deti, ktoré navštevujú osemročné štúdium, sú veľmi šikovné a majú obrovské možnosti, čo sa týka prípravy do života či na vysoké školy.“
Počet žiakov na základných a stredných školách v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) klesá. Napriek tomu to neovplyvnilo chod osemročných gymnázií, čo nám potvrdila Lea Heilová z Úradu PSK:
„PSK svoju stratégiu rozvoja školstva v nasledujúcich rokoch opiera o podporu stredných odborných škôl v kraji, a teda aj navýšeniu počtu žiakov na týchto školách, najmä v učebných a študijných odboroch, ktoré požaduje trh práce. Cieľom PSK je podpora odborného vzdelávania. Stratégia rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorá je každoročne aktualizovaná a schválená Zastupiteľstvom PSK, neuvažuje s navýšením počtu žiakov na gymnáziách, a teda ani na osemročných gymnáziách.“