Opití vodiči do septembra 2021 spôsobili na Slovensku takmer 1000 nehôd.
Tresty za alkohol za volantom závisia od konkrétneho prípadu. Často sa šoférom podarí vyviaznuť s pokutou či odobratím vodičského preukazu. Ak šofér nafúka menej ako 1 promile, dopustí sa priestupku. Za ten mu hrozí pokuta od 200 do 1000 eur a zároveň odobratie vodičského preukazu až na 5 rokov. Ak páchateľ spôsobí viacero priestupkov v rámci jedného konania, uloží sa mu len trest za najvážnejší priestupok.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová nám potvrdila, že v Košickom kraji za posledné 2 roky viac ako 80 percent opitých vodičov nafúkalo vyše 1 promile:
„V roku 2020 na území Košického kraja zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom návykovej látky 190 dopravných nehôd, pričom v 163 prípadoch bola nameraná pozitívna hodnota viac ako 1 promile. Vodiči nemotorových vozidiel zavinili 13 dopravných nehôd. Za 9 mesiacov tohto roka zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom návykovej látky 126 dopravných nehôd, vodiči nemotorových vozidiel zavinili 7 nehôd.“
Pri viac ako 1 promile alkoholu v krvi hrozí ročné väzenie. Vodiči pod vplyvom alkoholu do septembra 2021 spôsobili na Slovensku takmer 1000 nehôd.
„Ustanovenia týkajúce sa vedenia motorového vozidla pod vplyvom alkoholu, omamných alebo psychotropných látok v zákone o cestnej premávke považujeme za dostatočne prísne, aj vzhľadom na výšku možných sankcií za ich nedodržanie. Nevylučujeme však, že by v budúcnosti mohlo dôjsť k ďalším zmenám,“ reagovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Zo susedných krajín platia najprísnejšie pravidlá v Maďarsku, kde pri nafúkaní už viac ako 0,5 promile hrozí dvojročné väzenie. Zvyšné okolité krajiny majú sankcie nastavené podobne ako u nás.
Autor: RÁDIO KOŠICE