Rezort zdravotníctva spustil registráciu na očkovanie pre deti od 5 do 11 rokov a na podanie tretej dávky

SlovenskoKoronavírus

Prioritou sú rizikoví pacienti.

Od stredy 13. októbra je možné prihlásiť deti vo veku od 5 do 11 rokov na očkovanie proti koronavírusu. Rodič alebo zákonný zástupca musí vyplniť žiadosť o očkovanie, poučenie a informovaný súhlas. Zároveň ošetrujúci lekár vyplní výmenný lístok, ktorý je potrebné predložiť pred vakcináciou. Deti sa budú očkovať vo vyhradených hodinách v troch centrách v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, Univerzitnej nemocnici Martin a Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.

„Je nevyhnutné, aby rodič alebo zákonný zástupca na očkovanie dieťaťa priniesol aj lekárom vyplnený výmenný list. Bez neho nebude dieťa zaočkované,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vakcínu proti koronavírusu môžu v tejto vekovej kategórii dostať vysoko rizikové deti, u ktorých by prekonanie ochorenia COVID-19 mohlo spôsobiť vážne poškodenie zdravia, výrazne zhoršiť základné ochorenie alebo viesť k smrti.

Za rizikové sa považujú neurovývinové ochorenia, chronické pľúcne ochorenia, závažné poruchy imunity, aktívne onkologické ochorenia, chronické srdcové zlyhávanie a pľúcnu hypertenziu, vážnu formu anémie či iné ochorenia, ktoré musí zvážiť lekár špecialista.

Očkovanie môžu absolvovať aj deti, ktoré by v prípade pozitívneho testu na koronavírus predstavovali veľmi vysoké epidemiologické riziko pre rizikové dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti.

Tretia dávka

Ministerstvo zdravotníctva spustilo aj registráciu na podanie tretej dávky vakcíny proti koronavírusu. Toto očkovanie je dobrovoľné, pričom je prioritne určené pre pacientov s oslabenou imunitou.

„Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) podľa zoznamov od zdravotných poisťovní bude od 13.10. posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz,“ vysvetlila Eliášová s tým, že po doručení SMS sa môžu zaregistrovať na stránke NCZI:

„Registrácia na tretiu dávku prostredníctvom elektronického formulára však bude umožnená len tým pacientom, ktorí dostanú informačnú SMS.“

Pacient s informačnou správou môže prísť aj do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie. Tí, ktorí nedostanú SMS správu od NCZI a majú diagnózu, ktorá ich oprávňuje na podanie tretej dávky, musia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Ten im po zhodnotení ich zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. Následne môžu s ním prísť bez registrácie do vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti koronavírusu.

Eliášová skonštatovala, že podanie tretej dávky pre rizikových pacientov je možné najskôr štyri týždne po podaní druhej dávky:

„Odporúčame všetkým záujemcom, aby pred podaním tretej dávky konzultovali svoj zdravotný stav so svojím ošetrujúcim lekárom.“

Očkovanie zdravotníkov a klientov zariadení sociálnych služieb treťou dávkou vakcíny je možné najskôr šesť mesiacov po druhom kole vakcinácie, čo potvrdila aj Eliášová:

„Nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19 a už sú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre