Rezort zdravotníctva spustil skríning rakoviny krčka maternice

SlovenskoSpravodajstvo

Poisťovne budú pozývať pacientky na preventívnu gynekologickú prehliadku.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská dnes (7.11.) na pôde Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave spustila štátom riadený skríning rakoviny krčka maternice. V rámci Roku prevencie je to po skríningu hrubého čreva a prsníkov tretí druh takéhoto opatrenia, ktorý riadi štát. Cieľovou skupinou sú ženy vo veku 23 až 64 rokov. Kalavská vyzvala Slovenky, aby túto možnosť využili: „Onkologické ochorenie je potrebné podchytiť čo najskôr, len tak sa môže zvýšiť úspešnosť liečby a šanca na uzdravenie.“

Zdravotné poisťovne budú pozývať pacientky na preventívnu gynekologickú prehliadku. Ako vysvetlil lekár Oliver Sádovský z NOÚ, je to jednoduché a rýchle vyšetrenie. Ster z krčka maternice pošle gynekológ na cytologickú analýzu. Prvé dva odbery sa realizujú raz ročne. „V prípade negatívnych výsledkov skríning pokračuje každé tri roky až do veku 64 rokov. Ak budú posledné tri nálezy v tomto veku negatívne, skríning sa ukončí,“ dodal Sádovský.

Foto
Andrea Kalavská / TASR

Rakovina krčka maternice je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie diagnostikovaná o vyše 60-tisíc žien, pričom 28-tisíc pacientok zomrelo v dôsledku tejto choroby. Rezort zdravotníctva zdôraznil, že na Slovensku je každý rok diagnostikovaných 600 nových prípadov, pričom 200 z nich končí úmrtím. Úspešný skríningový programom majú aj Fínsko či Austrália, vďaka ktorému sa zredukovala úmrtnosť o 80 percent.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre