Aktivisti sa voči rozhodnutiu chcú odvolať.
Ministerstvo životného prostredia SR schválilo modernizáciu linky na výrobu šedého Portlandského slinku. Kapacity spoluspaľovaných alternatívnych palív Cementárne Turňa nad Bodvou by sa tak mali zvýšiť. Na projekt bolo vyčlenených 21 miliónov eur a okrem podpory z Európskej únie vo výške 8,4 milióna eur bude zvyšok financovať firma z vlastných zdrojov.
Zámerom investície je zvýšiť podiel využívania alternatívnych palív zo súčasných 60 na 80 percent. Na jeho výrobu je v projekte zahrnutá aj nová prevádzka, ktorá spracuje odpad z lokálnych zdrojov. Alternatívne palivo sa vyrába najmä z priemyselného nerecyklovateľného odpadu, v ktorom sa vyskytuje plast, textil, papier či drevo.
Spoločnosť Danucem Slovensko, ktorá cementáreň vlastní, toto rozhodnutie víta, aktivisti sa však plánujú odvolať.
„Určite využijeme možnosti, ktoré nám zákon dáva. Predpokladám, že našou cestou bude priestor na rozkladové konanie,“ uviedla Lenka Šingovská z občianskeho združenia Zelený živel.
Aktivisti by chceli pomocou vyhlásenej zbierky zrealizovať výskum. Proti zámeru cementární založili aj petíciu, ktorá má už 5000 podpisov. Ministerstvu bola odovzdaná ešte minulý rok v novembri.
„Chceme zistiť, koľko dioxínov je v okolí. Keď sa dokáže, že sú v nebezpečnom množstve, bude to pre nás argument. Ak sa to nepreukáže, bude to pre nás tiež dobré, lebo potom tie mechanizmy v cementárňach asi fungujú,“ dodal člen petičného výboru Csaba Czompoly.
Podľa cementárne však cieľom projektu nie je zvýšenie kapacít výroby, ale zvýšenie podielu využitia alternatívnych palív, čo má znížiť emisie CO2 vznikajúcich pri výrobe.
„Dekarbonizačné ciele projektu potvrdzuje aj fakt, že táto modernizácia bola podporená aj z Plánu obnovy a odolnosti SR,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Alžbeta Timárová.
Investičný horizont je v jednotlivých krokoch do roku 2026, podporu z modernizačného fondu má cementáreň čerpať od budúceho roku.
Zdroj: TASR