Richard Raši v rámci prvej zahraničnej cesty odcestoval do Prahy

EurópaSpravodajstvo

Okrem iného chce prehĺbiť politický dialóg.

Predseda Národnej rady Richard Raši dnes odletel na svoju prvú zahraničnú cestu do Prahy, kde sa stretol s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Markétou Pekarovou Adamovou. Šéf slovenského parlamentu po prílete položil veniec k národnému pamätníku na Vítkove v Prahe. Rašiho na Pražskom hrade prijme prezident Petr Pavel. Zároveň bude diskutovať aj s predsedom Senátu Parlamentu Českej republiky Milošom Vystrčilom a s českým premiérom Petrom Fialom.

Jednou z tém rokovania Rašiho s Pekarovou Adamovou bol ďalší rozvoj spolupráce medzi parlamentmi oboch krajín. Štáty plánujú podpísať dokumenty k cezhraničnej spolupráci, v oblasti zdravotníctva a k spolupráci policajných zborov.

„Tá spolupráca, ktorá sa rozvíja, bez ohľadu na niektoré názorové rozpory, je úžasná. Odkedy som predseda parlamentu, boli tri stretnutia parlamentných či senátnych výborov. Máme spoločné projekty, ako záchranná zdravotná služba alebo elektronické recepty, aby občania v pohraničí nemuseli hľadať lekáreň alebo záchranku iba na svojej strane krajiny,“ uviedol Raši s tým, že na stretnutí s Pekarovou Adamovou predstavil tri témy, ktorým by sa mohli krajiny spoločne venovať.

Mladí ľudia podľa Rašiho požadujú zorganizovanie ich spoločných parlamentov. Zároveň avizoval, že takéto zasadnutia by boli v českom parlamente pre slovenských študentov a v slovenskom pre českých alebo by boli zmiešané. Raši by ocenil spoločné zasadnutie vedení parlamentov, ktoré by sa uskutočnilo najskôr po jesenných parlamentných voľbách v Česku:

„Naše parlamenty fungujú viac ako 30 rokov samostatne, narážame stále na problém, že niektoré veci nie sú vyriešené. Nie je to len dĺžka rokovacieho času, ale predkladanie rozličných návrhov – a tu si viem predstaviť naozaj praktické stretnutie.“

Zasadnutia sa môžu podľa Rašiho začať pripravovať, pretože je dobré poučiť sa z chýb druhých alebo prebrať dobré skúsenosti. Šéf slovenského parlamentu navrhol vytvorenie nadačného fondu pre československú prítomnosť a budúcnosť, ktorý bude zameraný na mládež. Podľa jeho slov by mal zahŕňať české knižky či filmy, aby deti a mladí rozumeli českému jazyku:

„Ja budem veľmi rád, keď pre naše deti a mládež bude tým druhým najbližším jazykom jazyk český.“

Pekarová Adamová ocenila témy, ktoré Raši priniesol, pričom ich považuje za veľmi prínosné a bude rada, ak sa budú aj naďalej rozvíjať, čo však bude otázka pre budúce vedenie poslaneckej snemovne. Tiež pripomenula, že krajiny spolupracujú na ekonomickej úrovni a Slovensko je pre Česko druhým najväčším trhom:

„Naše firmy vlastne exportujú v druhej najväčšej miere práve na Slovensko,“ dodala Pekarová Adamová, ktorá spomenula aj potrebu udržania spolupráce v kultúrnej, vzdelávacej aj medziľudskej oblasti.

Foto
Richard Raši odletel na svoju prvú zahraničnú cestu do Prahy / TASR

Raši vyhlásil, že Česko môže byť pre Slovensko inšpiráciou pri zmene volebného systému. V našej krajine je aktuálne jeden volebný obvod, pričom Česi majú 14 krajov.

„Inšpirácia je v tom, že v Čechách majú 14 krajov a reálne si volia zástupcov krajov a tí ľudia si nemusia zvoliť toho, koho preferujú politicky, ale toho, ktorému veria, dôverujú ľudsky,“ skonštatoval Raši, ktorý zdôraznil, že zmena volebného systému na Slovensku je témou strany Hlas-SD.

Jednou z možností je, že občania budú zo 150 kandidátov do parlamentu voliť polovicu klasickým systémom volebnej kandidátky. Druhú polovicu navolia tak, aby každý región na úrovni okresu mal v Národnej rade svojho zástupcu.

„Sme presvedčení o tom, že na to, aby sa rozvíjalo celé Slovensko a jeho najvzdialenejšie časti, by mal mať každý región niekoho, koho si navolí za svoj región a ktorý tam bude tak dlho, ako za región bude bojovať a ako mu bude pomáhať,“ doplnil Raši, ktorý pripomenul, že v Národnej rade je tretina poslancov z Bratislavského kraja.

Raši bude hovoriť s najvyššími českými predstaviteľmi o ekonomickej a cezhraničnej spolupráci, energetike, doprave, obrane či regionálnej spolupráci krajín v rámci medzinárodných zoskupení, konkrétne vo Vyšehradskej štvorke a Slavkovskom formáte.

„Osobne mi veľmi záleží na zachovaní tradície prvej zahraničnej cesty vo funkcii predsedu parlamentu práve do Česka. Nemožno ignorovať unikátnosť vzťahov medzi našimi krajinami, ktorá pramení z intenzívnych prepojení na všetkých úrovniach. Mám úprimný záujem na prehlbovaní týchto vzťahov a politického dialógu,“ povedal Raši, ktorý si na Petříne uctí pamiatku Milana Rastislava Štefánika.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre