Roberta Fica po rokovaní v Handlovej postrelili, Národná rada prijala bezpečnostné opatrenia

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 18.05 hod.

Pred domom kultúry v Handlovej sa po výjazdovom rokovaní vlády strieľalo. Premiér Robert Fico utrpel strelné poranenia, s ktorými bol prevezený do nemocnice. K streľbe došlo po tom, čo Fico išiel pomedzi ľudí. Polícia zadržala útočníka. Okolie domu kultúry, kde rokovala vláda, bolo evakuované.

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby konkretizovalo, že po 14.30 hod. dostalo na tiesňovú linku informáciu o postrelenom mužovi v Handlovej:

K 59-ročnému pacientovi sme vyslali záchranársky vrtuľník. Zásah stále prebieha.“

Premiér je v život ohrozujúcom stave. Záchranári ho prevážajú vrtuľníkom do Banskej Bystrice. Podľa Úradu vlády by let do Bratislavy trval príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku:

„Na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej bol na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica spáchaný atentát, aktuálne je v život ohrozujúcom stave. Najbližšie hodiny rozhodnú.

Národná rada (NR) SR kvôli útoku posilňuje bezpečnostné opatrenia v parlamente a prijíma tiež opatrenia na bezpečnosť poslancov NR SR. Do odvolania tiež pozastavuje návštevy budovy parlamentu v Bratislave.

„Do odvolania významne zvyšujeme ochranu objektov v správe národnej rady a do odvolania pozastavujeme aj návštevy budovy NR SR. Súčasne prijímame opatrenia na bezpečnosť poslancov, pretože viacerí z nich vyjadrili obavy,“ informoval podpredseda NR SR Peter Žiga.

Rokovanie je zatiaľ prerušené do 21. mája.  

„V rokovaní bude národná rada pokračovať najskôr v utorok na budúci týždeň,“ dodal Žiga.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zdôraznil, že orgány činné v trestnom konaní budú nekompromisne reagovať na útok na predsedu vlády a vykonajú všetky úkony, aby bol páchateľ nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Takýto čin je podľa neho neakceptovateľný:

„Je to vyvrcholenie tých nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. Je to prejav nenávisti, prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády, aj ako útok na samotnú podstatu štátnosti.“

Foto
K streľbe došlo po tom, čo Fico išiel pomedzi ľudí / TASR

Na mieste podľa svedkov padlo niekoľko výstrelov. Ochrankári zdvihli premiéra zo zeme, naložili ho do auta a odviezli. Informáciu potvrdil podpredseda Národnej rady za Smer-SD Ľuboš Blaha, ktorý prerušil aktuálnu schôdzu parlamentu na neurčito. 

Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsudzuje útok na predsedu kabinetu, pričom ho označila za brutálny a bezohľadný:

„Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil.“

Hlava štátu tiež požiadala, aby sa nevynášali v súvislosti s aktuálnou situáciou rýchle súdy.

„Som šokovaná, všetci sme šokovaní, z hrozného a zákerného útoku na premiéra Roberta Fica. Stalo sa niečo, vážnosť čoho si zrejme ešte ani nedokážeme uvedomiť alebo to nedokážeme obsiahnuť. Fyzický útok na predsedu vlády je predovšetkým útok na človeka, ale je to aj útok na demokraciu,“ vyjadrila sa prezidentka vo vyhlásení v prezidentskom paláci. 

Novozvolený prezident Peter Pellegrini vyhlásil, že streľba na predsedu vlády ako na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie:

„Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akým svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne.“

V prípade, ak občania budú iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach a nie vo volebných miestnostiach, podľa Pellegriniho ohrozujú všetko, čo za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali:

„Pánovi premiérovi prajem čo najrýchlejšie uzdravenie a zotavenie. A veľmi si želám, aby sa takýto nezmyselný a brutálny čin stal terčom všeobecného odsúdenia.“

Podpredseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko vyjadril podporu strane Smer-SD a premiérovi. Zároveň verí, že okolnosti sa vyšetria:

„Stále sa mi nechce veriť tomu, že by v spoločnosti bol niekto ochotný prekročiť takéto hranice. Pre mňa je zrejmé, že je to výsledok spoločenského konfliktu, a to musí skončiť.“

Danko želá Ficovi, aby to zvládol. V mene SNS odsúdil grobianstvo v spoločnosti, ktoré podľa jeho slov muselo vyeskalovať do takejto situácie.

Podpredseda parlamentu a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka je šokovaný a zhrozený streľbou na Fica:

„Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený.“

Líder KDH Milan Majerský vyhlásil, že útok na premiéra je útokom na slovenskú štátnosť a suverenitu. Tiež odsúdil tento čin a Ficovi zaželal skoré uzdravenie:

„Sme zhrození z útoku na premiéra Slovenskej republiky. Takéto konanie v civilizovanej spoločnosti nemôžeme tolerovať voči nikomu. Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia,“ uviedol Majerský s tým, že je potrebné urobiť všetko pre upokojenie spoločnosti:

„Agresivitu, násilie a útoky na politikov, ako i iných verejných činiteľov, jasne odsudzujeme.“

Líder SaS Branislav Gröhling reagoval, že útok na premiéra je útokom na štát a vnútornú bezpečnosť Slovenska. Liberáli podľa jeho slov ostro odsudzujú tento čin a Ficovi želajú skoré uzdravenie. Gröhling vyzval spoločnosť na upokojenie:

Eskalácia, ktorá prebieha v spoločnosti, môže viesť k tomu, čo zažívame aj teraz. To, že máme rôzne politické názory, je správne, môžeme si ich politicky vymieňať v pléne Národnej rady Slovenskej republiky,“ skonštatoval Gröhling, ktorý nechce, aby sa napätie vmiešavalo aj do spoločnosti.

Predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby Mária Kolíková považuje incident aj za útok na vnútornú bezpečnosť Slovenska. V tejto súvislosti zvažuje zvolanie mimoriadneho výboru.

Správa o postrelení Fica je podľa českého premiéra Petra Fialu šokujúca:

„Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto.“

Útok na premiéra odsúdili aj cirkvi na Slovensku.

„Odsudzujem násilie, nenávisť a agresiu, ktorá plodí len ďalšie zlo a prehlbuje polarizáciu v spoločnosti. Apelujem na svedomie všetkých, nezostaňme ľahostajní, buďme tvorcami pokoja,“ uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

Akt násilia odsúdili tiež biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. 

 

Zdroj: TASR

Komentáre