Rok 2007 bol plný pozoruhodných udalostí

SvetHistoricKE

Okrem iného vzniklo Rádio Košice.

Nedávno sa konali voľby do europarlamentu, pritom rok 2007 bol kľúčový z hľadiska nášho pôsobenia v Európskej únii (EÚ). Jednou z najdôležitejších udalostí bolo určite to, že k 21. decembru Slovensko spolu s ďalšími deviatimi krajinami vrátane našich partnerov z Vyšehradskej štvorky vstúpilo do Schengenského priestoru, čím boli definitívne odstránené hranice medzi nami a ďalšími štátmi EÚ. Zároveň na začiatku roka do EÚ vstúpili Bulharsko a Rumunsko. Počet štátov EÚ sa tak navýšil na 27, čo dodnes ostáva nezmenené. V roku 2013 síce do EÚ vstúpilo Chorvátsko, no v roku 2016 po brexite opustila EÚ Veľká Británia. Slovinsko sa v roku 2007 stalo súčasťou eurozóny, eurá nahradili dovtedy používaný slovinský toliar. V decembri bola podpísaná Lisabonská zmluva, ktorá v súčasnosti tvorí ústavný základ EÚ.

Od 1. februára sa Slovensko na mesiac stalo predsedajúcou krajinou Bezpečnostnej rady OSN.

Neslávne sa rok 2007 zapísal z ekonomického hľadiska, v USA odštartovala finančná kríza, ktorá sa ešte prehĺbila a vrchol dosiahla v roku 2008, nepriamo sa kríza dotkla aj slovenskej ekonomiky.

Rok 2007 bol určite pamätným aj pre britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá sa 1. decembra 2007 ako 81-ročná stala najdlhšie vládnucou panovníčkou v histórii Veľkej Británie. Alžbeta v dĺžke vládnutia prekonala svoju pra pra prababku, kráľovnú Viktóriu. V súčasnosti sa považuje za druhú najdlhšie vládnucu panovníčku vôbec, celkovo vládla viac ako 70 rokov. O dva roky dlhšie vydržal na francúzskom tróne Ľudovít XIV., ktorého určite poznáte najmä ako staviteľa zámockého komplexu vo Versailles.

Pri Veľkej Británii môžeme ešte spomenúť, že po desiatich rokoch odstúpil z pozície ministerského predsedu Tony Blair. Stalo sa tak v dôsledku pôsobenia rozličných faktorov, no jedným z najdôležitejších bola určite opozícia voči zapojeniu Británie vo vojne v Iraku. Vo funkcii ho nahradil Gordon Brown.

Foto
Foto
Aktuálny team Rádia Košice, ktoré na východe vysiela už 17 rokov / RKE

Rok 2007 priniesol viacero technologických noviniek, ktoré sú dnes samozrejmou súčasťou našich životov. Používanie mobilných telefónov sa malo navždy zmeniť, keď Steve Jobs predstavil svetu mobilný telefón Apple iPhone 9. januára na konferencii v San Franciscu. Išlo o revolučnú zmenu, na iPhone boli eliminované takmer všetky tlačidlá a ovládanie bolo zabezpečené pomocou dotykovej obrazovky. Do predaja sa oficiálne dostali najskôr v júni v USA a od novembra aj vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku, Nemecku a Rakúsku. Na Slovensku sme si museli počkať až do roku 2008.

Konkurenčná IT spoločnosť Microsoft zase v roku 2007 predstavila nový operačný systém Windows Vista a Google prišiel s novinkou v rámci svojich mapových služieb, odštartoval používanie Google Street View, ktorý poskytuje panoramatický pohľad na ulice vo väčšine krajín sveta.

S technologickým pokrokom súvisia aj novinky v anglickom jazyku, v roku 2007 sa po prvýkrát začal používať haštag na sociálnej sieti vtedy známej ako Twitter, neskôr ho prebrali aj ďalšie. Svetovú popularitu získali haštagy počas obdobia rokov 2009 – 2010 a dnes sú neodmysliteľnou súčasťou našich virtuálnych životov. Ak spomíname Twitter, tak táto sociálna sieť práve od roku 2007 začala naberať na popularite, pričom spolu so slovom haštag do anglického slovníka vstúpilo aj slovo tweet, ktoré označuje status na tejto sieti.

Možno si spomínate, že leto v roku 2007 bolo mimoriadne horúce, na Slovensku padol absolútny teplotný rekord, ktorý podľa SHMÚ platí dodnes – 20. júla 2007 bola v Hurbanove nameraná teplota 40,3 stupňa. V dôsledku vysokých teplôt potrápili južnú Európu požiare, horúčavy si na týchto miestach vyžiadali aj viac ako desiatku obetí. Aj udelenie Nobelovej ceny za mier sa v tomto roku týkalo klimatických zmien. Laureátmi sa totiž stali Medzivládny výbor pre zmenu klímy, ktorý patrí pod OSN spolu s americkým politikom Al Gore, ktorý je okrem iného známy svojimi environmentálnymi aktivitami. Cena im bola udelená za „ich úsilie vybudovať a šíriť lepšie poznatky o klimatickej zmene spôsobenej človekom a položiť základy pre opatrenia, ktoré sú potrebné na boj proti tejto zmene.“

Rok 2007 si určite budú pamätať aj fanúšikovia série kníh o čarodejníkovi Harrym Potterovi od autorky J.K. Rowling. V tomto roku bola vydaná posledná siedma časť s názvom Harry Potter a Dary smrti.

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre