Roman Mikulec zostáva ministrom vnútra. Nedôveru mu vyslovilo iba 53 poslancov.

SlovenskoSpravodajstvo

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej bol Roman Mikulec odvolávaný z funkcie ministra vnútra, iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia.

Foto
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) ostáva vo funkcii. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho v stredu na mimoriadnej schôdzi neodvolali / TASR

Roman Mikulec zostáva ministrom vnútra. Za návrh na vyslovenie nedôvery totiž hlasovalo 53 zo 135 prítomných poslancov. Na odvolanie ministra z funkcie je pritom potrebná nadpolovičná väčšina všetkých členov zákonodarného orgánu, teda za sa musí vysloviť minimálne 76 z nich.

Mimoriadnu schôdzu k predmetnému bodu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). V odôvodnení návrhu poslanci strany uviedli, že široko medializované udalosti potvrdzujú, že minister vnútra nezvláda riadenie tohto rezortu.

„Organizačné súčasti ministerstva vnútra zodpovedné za ochranu ústavného zriadenia, verejného poriadku a bezpečnosti sú podozrivé z postupov nemajúcich obdobu v demokratickej spoločnosti a nebezpečnejších o to viac, že sú súčasťou politického súboja," dodávajú. Spomínajú v ňom aj takzvaných univerzálnych svedkov, ktorí dostávajú od príslušníkov polície informácie o prebiehajúcom trestnom konaní a úkonoch vyšetrovania, osobitne o výpovediach iných svedkov.

„Koaliční poslanci parlamentu vyslovili ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi silnú podporu." Po včerajšom (16.6.) hlasovaní v parlamente k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra to povedal premiér Eduard Heger. Zároveň sa poďakoval všetkým koaličným poslancom, ktorí hlasovali proti vysloveniu nedôvery Mikulcovi.

Minister vnútra v reakcii na to uviedol, že tieto dva dni boli pre neho náročné. „Poslancom opozície, ktorí zvolali túto mimoriadnu schôdzu totiž nešlo o fakty. Rozhodnutie parlamentu je však pre mňa ďalším záväzkom k tomu, aby som svoju prácu naďalej vykonával s najlepším vedomím a svedomím," doplnil Mikulec.

„Vybavené. Parlament neodvolal Romana Mikulca. A Robert Fico dostal opäť nakladačku na schôdzi, ktorú sám vymyslel a zorganizoval," napísal na sociálnej sieti podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽaNO).

Zdroj: SITA

Komentáre