Rotácia Marsu sa zrýchľuje, vedci nepoznajú presnú príčinu

SvetZaujímavosti

Tamojší deň sa skracuje.

Údaje z vesmírnej misie InSight ukazujú, že rotácia planéty Mars sa zrýchľuje a tým sa skracuje tamojší deň.

Astronómovia analyzovali údaje z planetárnej sondy InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Na Marse pristála v novembri 2018 a fungovala až do decembra 2022. Misia bola zameraná na seizmický výskum a vnútornú stavbu planéty.

Rotácia červenej planéty sa zvyšuje rýchlosťou 4 miliarcsekundy za rok. Marťanský deň sa tak každoročne skracuje o zlomky milisekúnd. Zmeny sa podarilo odhaliť vďaka presnému meraniu času, za aký sa rádiové vlny vyslané sondou do vesmíru odrazili od iných telies a vrátili späť na povrch planéty.

Hlavný autor štúdie Sebastien Le Maistre uviedol, že ide o historický experiment:

„Strávili sme veľa času a energie prípravou na experiment a očakávaním týchto objavov. Napriek tomu sme stále prekvapení (novým poznaním).“

Foto
Marťanský deň sa každoročne skracuje o zlomky milisekúnd / Pixabay

Príčiny zrýchlenia rotácie Marsu vedci nepoznajú, preto pracujú s niekoľkými hypotézami. Podľa jednej je na príčine akumulácia ľadu na póloch planéty. Podľa inej ide o postglaciálny nárast, jav, keď sa povrch pevniny po tisícročiach pod ľadom zdvihne po jeho roztopení.

Ďalším zdrojom môžu byť zmeny v tekutom jadre a pevnom plášti planéty. Ich skúmanie bola hlavná úloha misie InSight. Vďaka týmto meraniam vedci určili polomer jadra Marsu na 1850 kilometrov, pričom Zem má 3485 km.

Súčasťou zistení bolo aj to, že zloženie žeravého jadra nie je homogénne. Má časti s vyššou a nižšou hustotou a vplyvom rotácie sa na mieste dotyku po sebe môžu šmýkať, čo tiež môže ovplyvniť otáčanie planéty.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre