Obdobie fungovania UPJŠ v dvoch mestách bolo náročné aj pre samotných študentov.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach si tento rok pripomína šesťdesiate výročie svojho vzniku. V roku 1959 vznikla zlúčením Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Filologickej fakulty Vyššej školy pedagogickej v Prešove. UPJŠ vo svojich začiatkoch mala lekársku fakultu v Košiciach a filozofickú fakultu so sídlom v Prešove. Až o pár rokov neskôr pribudli ďalšie fakulty. UPJŠ sa napokon od 1. januára 1997 rozdelila na dva samostatné právne subjekty, čím vznikla Prešovská univerzita (PU).
Ak by nedošlo k rozdeleniu UPJŠ, tak by sa stala najväčšou univerzitou na Slovensku. Obe univerzity ponúkajú výučbu v rôznych odboroch, ktoré ročne absolvujú tisícky študentov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. „Rozdelenie univerzity bolo pre značku UPJŠ veľmi citlivá téma a nebolo to pre nás jednoduché. Akceptovala to jedna aj druhá strana. PU založila ďalšie fakulty presne podľa charakteru, ako to región potrebuje. My sme išli taktiež svojou cestou, nie extenzívnou, ale intenzívnou. Sme navzájom sa rešpektujúce subjekty, ktoré úzko spolupracujú, ale je to všetko na zamyslenie. Osobne to nepovažujem za šťastný krok, pretože dnes by UPJŠ mohla byť najväčšou univerzitou na Slovensku,“ uviedol pre Košice Online rektor UPJŠ Pavol Sovák.
Univerzity v súčasnosti spolupracujú, a to aj napriek spoločnej minulosti a náročnému rozhodnutiu o rozdelení. „Ďalšie obdobie je spojené s tým, čo neradi spomíname, a to je rozdelenie UPJŠ na košickú a prešovskú časť. Samozrejme, dnes už tieto veci preboleli a myslím si, že každá z týchto univerzít prevzala v plnej miere svoj osud do vlastných rúk a ide svojou cestou a verím tomu, že pozitívnou cestou spolupráce do budúcnosti,“ skonštatoval prorektor pre vysokoškolské vzdelávanie, akademické tradície a obrady UPJŠ Martin Pekár.
Rozdelenie akademickej obce po štyridsiatich rokoch
PU napriek osamostatneniu patrí medzi najväčšie vysoké školy na Slovensku. Vedenie PU to však vidí inak. Obdobie fungovania UPJŠ v dvoch mestách bolo náročné aj pre samotných študentov. „Situácia v rámci vývoja UPJŠ dospela do bodu, kedy sa ukázalo, že existencia jednej univerzity fungujúcej v dvoch mestách, sa javí ako nevyhovujúca obzvlášť, keď v Prešove bolo v danom období viac fakúlt i študentov. Ako progresívnejší model bol teda zvolený rozdelenie univerzity na dve samostatne existujúce univerzity. UPJŠ, s ktorou sme boli spojení vo zväzku jednej univerzity takmer štyridsať rokov, želáme veľa úspechov jednak vo vedecko-výskumnej činnosti, ako aj vo vzdelávaní študentov,“ povedala hovorkyňa PU Anna Polačková. UPJŠ má v súčasnosti päť fakúlt, na ktorých študuje viac ako 6600 študentov.
Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ