Rozdiel v platoch medzi Košicami a Bratislavou je veľký. Ako je to v okolitých štátoch?

KošiceSpravodajstvo

Priemerný plat košického zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním je podobný ako priemerná mzda bratislavského pracovníka s maturitou.

Rozdiely v platoch medzi východom a západom Slovenska sú častou témou, no aj napriek tomu sa tento fenomén v krajine nedarí skrotiť. Košice sú pritom druhým najväčším mestom v krajine. Majú podobný problém aj okolité štáty? Zatiaľ čo v Čechách tento rozdiel nie je až taký výrazný, Maďari nás prekonávajú.

Zo štátov Slovensko, Maďarsko, Česko sa najlepšie zarába v Prahe. Priemerná mzda tam v hrubom dosahuje 1684 eur. Brno - druhé najväčšie mesto v krajine sa za Prahou tesne doťahuje. Priemerná mzda je v ňom na úrovni 1463 eur. Na Slovensku je tento rozdiel ešte o sto eur vyšší a najvýraznejšie sa tento fenomén dá pozorovať v Maďarsku.

Foto
Zo štátov Slovensko, Maďarsko, Česko sa najlepšie zarába v Prahe / platy.sk

„Treba však pripomenúť, že medzi dvoma najväčšími mestami v Maďarsku je spomedzi sledovaných krajín tiež najväčší rozdiel v počte obyvateľov.  Kým Budapešť má podľa oficiálnych štatistík 1,76 milióna obyvateľov, Debrecín iba 202 520. Rozdiel na Slovensku a v Českej republike je tak nižší. Bratislava má podľa oficiálnych štatistík približne 425-tisíc obyvateľov, Košice necelých 240-tisíc. Praha 1,28 milióna a Brno takmer 378-tisíc domácich,“ vysvetlila Nikola Richterová z portálu Profesia.sk

Celkový priemerný plat košického zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa je podobný ako priemerná mzda bratislavského pracovníka s maturitou alebo nadstavbou. Tento trend je viditeľný naprieč všetkými pracovnými odvetviami.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre