Rozlietaný Tury absolvoval 73 ciest, olympijská jar bude ešte hektickejšia

KošiceŠport

Rok 2019 sa pomaličky chýli k svojmu záveru a pre slovenskú skateboardovú jednotku Richarda Turyho to znamená malý nádych po poriadne hektických mesiacoch. Len v priebehu posledných pár týždňov absolvoval preteky v Číne, Brazílii a Rakúsku a prelom rokov tak plánuje využiť na dobitie batérií pred ešte intenzívnejšou jarou 2020.

Foto
Richard Tury počas domáceho Cassovia Skate Cupu / KOŠICE ONLINE

Richard, ako hodnotíte posledný mesiac strávený na troch kontinentoch?

Richard Tury: Pocity sú trochu zmiešané. V Číne mi to vyšlo výborne a v rámci pretekov FISE World Series som obsadil výborné tretie miesto. Bohužiaľ mi nevyšla podľa predstáv Brazília, pričom tieto preteky boli súčasťou kvalifikácie na olympiádu. Pred pár dňami som absolvoval európsku súťaž v Innsbrucku a keďže som ju vyhral, môžem konštatovať spokojnosť.

Aká bola konkurencia v rakúskom Innsbrucku?

Myslím si, že bola celkom fajn. Neboli tam totiž iba Európania, ale aj skejteri z Argentíny či Brazílie. Stretli sme sa tam viacerí známi z kvalifikácie na olympijské hry a latka bola nasadená vysoko. Ak som teda chcel vyhrať, musel som riskovať. Ten skejtapark mi však vyložene sadol a od prvej chvíle som cítil, že to bude dobré. Vo finále mi dokonca vyšiel na prvý pokus jeden trik, ktorý som ešte v súťaži nedal.

Z pohľadu prestíže bolo azda ešte cennejšie spomínané tretie miesto v Čheng-Tu. Ako sa zrodilo?

Vlani som tam vyhral, teraz som bol tretí. Vo finále mi padli dve čisté série, pričom v druhej som pridal jeden z nových trikov. Pred rokom i teraz mi tam vyšlo všetko podľa predstáv a bol som teda maximálne spokojný.

Je týmto rok 2019 uzatvorený, alebo vás ešte niečo čaká?

Plánujem absolvovať ešte jednu súťaž v Nórsku. Bude to európska súťaž a tým pádom sa pre mňa táto sezóna skončí. Momentálne sa už však pripravujem na štart nového roka, ktorý bude veľmi intenzívny.

Čo vás teda na jar 2020 čaká?

V roku 2019 sme absolvovali päť súťaží, ktorých výsledky sa započítavajú do kvalifikácie na olympijské hry. V priebežnom rebríčku som momentálne druhý pod čiarou, ale to podstatné ešte iba príde. Od februára do mája je totiž naplánovaných až štrnásť súťaží!

Foto
Richard Tury je najväčšou olympijskou nádejou Slovenska v skateboardingu / KOŠICE ONLINE

Dajú sa absolvovať všetky?

Dajú, ale bude to náročné. Plánujem to objazdiť všetko a bude to taká malá cesta okolo sveta. Výhodou je, že štyri súťaže v rade budú umiestnené do Ázie. V tých štrnástich súťažiach sa dá získať veľmi veľa bodov do rebríčka a ja samozrejme verím, že to zvládnem tak, aby mi to Tokio neušlo. Potrebujem hlavne, aby ma podržalo zdravie. Som totiž presvedčený o tom, že triky na to mám. V každých pretekoch to však chce aj povestný kúsok šťastia.

Štrnásť pretekov v priebehu troch mesiacov predstavuje aj slušnú logistickú výzvu. Plánujete si to všetko sám?

Áno, predbežne som si už pozrel, ako to všetko na seba nadväzuje. Pomaličky si začnem bookovať letenky a hotely. Čo sa týka Ázie, tak tam ostanem na štyri týždne a so sebou si tak vopred nabalím všetko potrebné.

Koľko skejtov so sebou beriete na takéto dlhšie obdobie?

Asi desať. Našťastie cestujem tak často, že mám už u leteckých spoločností viaceré výhody a nadváha batožiny ma toľko nestojí. Tento rok som absolvoval 73 letov a to nie je málo. Ak si však niekto myslí, že som všetky tie krajiny aj spoznal, tak je na omyle. Neraz je to len o tom, že prídem do skejtparku, odjazdím preteky a ide sa ďalej. Na nejakú turistiku nemám čas a ani chuť a energiu.

Vyše 70 letov a množstvo nocí strávených na hoteloch musí niečo stáť. Koľko stojí taká sezóna profesionálneho skejtera?

Nemám to spočítané úplne presne, ale cez 50 000 eur to bude.

Dá sa to zvládnuť?

Veľmi mi v tomto smere pomohlo zaradenie skateboardingu do olympijského programu. Do nášho športu začali prúdiť dotácie a vďaka tejto podpore som mohol vykryť svoje náklady spojené s účasťou na pretekoch. V tomto smere sa teda sťažovať nemôžem.

Vrcholom vašej budúcoročnej sezóny by mala byť samozrejme olympiáda. Máte už predstavu o tom, ako bude vyzerať skejtpark v Tokiu?

Počas pretekov v Riu sme mali prezentáciu sezóny 2020 a ukazovali nám miesto, na ktorom postavia nový olympijský skejtpark. Vieme už aký bude program a ako to tam bude fungovať. Pred samotnou olympiádou však nebudú v dejisku súťaže žiadne testovacie preteky a park otestujú iba skejteri, ktorí sa kvalifikácie nezúčastňujú. Pre všetkých to teda bude niečo úplne nové. Vedľa hlavného skejtparku má stáť aj jeden tréningový. Samotnú olympijskú súťaž absolvuje iba 20 ľudí a po troch tréningoch a kvalifikácii tak budú nasledovať rovno ostré preteky. Do finále postúpia ôsmi, pričom sa bude počítať päť najlepších trikov počas dvoch jázd.

Má okrem vás šancu zabojovať o olympijskú miestenku aj nejaký ďalší Slovák?

Na základe doterajších výsledkov mám k tomu najbližšie ja. Na približne päťdesiatom mieste je Dominika Králiková, ale držím jej palce, aby sa posunula vyššie. Šikovný je aj Kristián Nguyen, no on zatiaľ odjazdil iba jednu kvalifikačnú súťaž. Ak chcete byť úspešní, potrebujete absolvovať veľa pretekov a jazdiť tam životné výkony.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre