Rozsiahla rekonštrukcia nenarušila chod košickej geriatrie

KošiceSpravodajstvo

Stavebné práce by mali byť ukončené o dva roky.

V areáli Vysokošpecializovaného odborného ústavu geriatrického (VŠOÚG) sv. Lukáša v košickom Starom Meste sa v lete začala rozsiahla rekonštrukcia. Toto zdravotnícke zariadenie totiž uspelo v dvoch výzvach z Plánu obnovy a odolnosti.

Riaditeľ VŠOÚG Juraj Sýkora v rozhovore pre Košice Online uviedol, že ide o o významnú investíciu nielen pre metropolu východu, ale aj jej okolie:

„Projekt do Plánu obnovy sme pripravovali v roku 2022, vtedy bol aj posúdený. V polovici roka 2023 bol vyhodnotený. Tá úspešnosť bola až v septembri pred rokom, kedy sme sa to dozvedeli a podpísali sme aj zmluvu s ministerstvom zdravotníctva. Za to obdobie, to je jeden a pol roka, všetky tie administratívne a projektové veci v rámci napríklad rozpočtovania stavby, sa, samozrejme, zmenili. Výsledkom toho sú aj iné ceny.“

Tento ústav, v ktorom pracuje približne 200 zamestnancov, poskytuje zdravotnú starostlivosť zhruba 150 geriatrickým, paliatívnym a dlhodobo chorým pacientom najmä z Košického kraja. Sýkora zdôraznil, že rekonštrukcia však neohrozila chod zariadenia:

„Najvýznamnejší projekt, to sú malé rekonštrukcie zdravotníckych zariadení do päť miliónov eur. V tomto projekte sme boli vyhodnotení ako najlepší z celej Slovenskej republiky. Druhým projektom je rekonštrukcia paliatívnej časti hospicu. Tento projekt je nastavený na okolo 800-tisíc eur, kde dochádza ku kompletnej rekonštrukcii jedného celého poschodia, kde sú umiestnení paliatívni pacienti, ale sú tam aj hospicoví pacienti.“

Foto
V areáli VŠOÚG začala rozsiahla rekonštrukcia / KOŠICE ONLINE

Jedným z cieľov rekonštrukcie je to, aby sa premietla do kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Sýkora skonštatoval, že VŠOÚG sa zapojil takmer do každej výzvy, pričom uspel v dvoch prípadoch:

„Ten projekt zastrešuje exteriérovú časť, to znamená, že sa budú meniť okná, zateplí sa celá budova, je tam výmena strechy na budovách, fotovoltika, ktorá bude na streche. Všetko prispieva k tomu, aby sme znížili energetickú náročnosť tejto stavby, keďže je z roku 1985, smeruje to aj k zníženiu uhlíkovej stopy.“

Projekty okrem iného prispejú aj k zvýšeniu komfortu pre pacientov. Izby budú po modernizácii priestranné, bezbariérové a klimatizované. Na chodbách sa nainštaluje kamerový systém, čo potvrdil aj Sýkora:

„Podmienkou bezpečnosti, a vôbec vydania stavebných povolení bolo aj splnenie určitých pomerne prísnych protipožiarnych opatrení. Samotný projekt potom myslí ešte na ďalšie časti, ktoré budú musieť byť realizované v súvislosti s bezpečnosťou nielen pacienta, ale aj personálu, to znamená vybudovanie evakuačných trás, ciest, protipožiarnych miestností s odsávacou technikou z jednotlivých priestorov v prípade, že by vznikol napríklad požiar.“

Stavebné práce by mali byť ukončené v polovici roka 2026. Dodržanie termínu bude podľa Sýkoru náročné, ale zvládnuteľné.

Komentáre