Ruská invázia zasiahla aj Ukrajincov, ktorí študujú a pracujú na východnom Slovensku a doma majú svojich príbuzných a priateľov

VýchodVojna na Ukrajine

Samosprávy našim východným susedom podávajú pomocnú ruku.

V Košiciach sa včera (24.2.) stretli župani na Združení samosprávnych krajov SK8. Okrem iného mali riešiť problémy s postavením samospráv či oznámiť pokrok v mládežníckom hokeji. Situácia na Ukrajine však program zmenila.

„Už chystáme aj lokality, kde by mohli byť prípadne zriadené stanové mestečká, aby sme prichýlili všetkých Ukrajincov, ktorí to budú potrebovať. Predpokladáme, že budú potrebovať základné veci typu strava, oblečenie, prípadne nejaké prikrývky,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košická župa má aktuálne prichystaných 300 lôžok, ktorých počet sa môže v najbližších dňoch navýšiť až na 2000 postelí. K dispozícii sú okrem metropoly východu aj v Michalovciach, Veľkých Kapušanoch či Sobranciach.

„Prešovský samosprávny kraj (PSK) je už teraz pripravený poskytnúť pomocnú ruku. Máme vytvorených zhruba 2200 lôžok, ktoré vieme dať k dispozícii prípadným utečencom, z toho zhruba 10 percent sú lôžka a ubytovacie kapacity, ktoré neohrozia vyučovací proces na našich školách,“ reagoval predseda PSK Milan Majerský.

Internáty sú dostupné v Medzilaborciach, vo Svidníku či v metropole Šariša. Župy zároveň zvažujú rozviazanie partnerstiev s ruskými regiónmi.

Foto
Ukrajinci prichádzajú aj na Slovensko / TASR

Košice a Prešov vyjadrili podporu a pomoc Ukrajine

Konanie ruského prezidenta Vladimira Putina odsudzujú viaceré miestne i krajské samosprávy. Vážnosť situácie si uvedomujú najmä východoslovenské mestá a obce. Napriek tomu, že zatiaľ si nikto netrúfa povedať, ako sa celá situácia vyvinie, Slováci sa pripravujú na možný prílev Ukrajincov. Za Ukrajinou a jej ľudom stojí aj metropola východu.

„Hoci veríme, že nepríde k najhoršiemu, chceme byť pripravení na každú situáciu. Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček pozval ministra obrany Jaroslava Naďa do Košíc, rovnako sa snaží spojiť s ministerstvom vnútra kvôli prevozu humanitárnej pomoci či kvôli vlne utečencov z Ukrajiny, ktorí sa budú snažiť prejsť na Slovensko. Mesto Užhorod je zároveň partnerským mestom Košíc, v týchto chvíľach im píšeme list s vyjadrením podpory a s ponukou pomoci,“ skonštatovala Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice.

Vojenský útok u našich východných susedov pozorne sleduje aj metropola Šariša. Radnica očakáva, že zo strany štátu budú priebežne zverejňované odporúčania v súvislosti s pomocou pre Ukrajincov, čo nám potvrdil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek:

„V prípade potreby poskytnutia pomoci pre civilistov, ktorí sa v strachu o svoj život rozhodli utiecť za hranice Ukrajiny, sme pripravení bezodkladne hľadať vhodné riešenia v súčinnosti s Okresným úradom Prešov a PSK. V prípade masívnej vlny utečencov prichádzajúcich z východnej hranice je dôležitý predovšetkým spoločný koordinovaný postup, vďaka ktorému môžeme zmierniť následný chaos a zabezpečiť pre týchto ľudí základné životné potreby. Mesto Prešov zároveň sleduje dianie v našom partnerskom meste Mukačevo, ktorému sme pripravení taktiež podať pomocnú ruku.“

Reakcie Ukrajincov žijúcich na Slovensku

Situácia na Ukrajine vo veľkej miere zasiahla aj tých, ktorí tam majú príbuzných. Jednou z nich je aj študentka Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Xenia Ionova, ktorej rodina žije v Kyjeve:

„Zobudila som sa, že mi zavolala mama a povedala, prosím, Xenia, zachovaj pokoj. V Kyjeve strieľajú a idú tam až zo strany Bieloruska. Teraz sme všetci trochu z toho nervózni, lebo nevieme, čo čakať a čo bude. Máme pripravené už bunkery, aby fakt, ak už začnú strieľať po tých bytoch a domoch, aby tam ľudia mohli ísť a nejako sa zachovať. Zatiaľ, čo viem, čo som sa pýtala rodiny, že čo budú robiť, tak hovoria, že len modliť sa.“

Stomatochirurg košickej univerzitnej nemocnice Vladyslav Gorvat hovorí, že na Ukrajine vládne panika. Ceny pohonných hmôt sa podľa jeho slov zvýšili a pred benzínovými pumpami sa vytvárajú kolóny. Ukrajinci masovo vykupujú obchody, košický lekár z Ukrajiny to prirovnáva k obdobiu z prvej vlny pandémie.

„Počul som, že Slovensko bude prijímať utečencov z Ukrajiny kvôli vojne. Je vyhlásený núdzový stav, mám veľa kamarátov Rusov. Podľa všetkého, čo sledujem, tak všetci sú z toho v šoku. Dôležité je, aby nebola zbytočná panika zo všetkých strán, lebo toto pravdepodobne všetci chcú,“ povedal Gorvat.

Milena Poliakovska prišla na Slovensko pred piatimi rokmi, študovala v Prešove, momentálne je v Bratislave. V rozhovore pre Rádio Košice uviedla, že už nejde o konflikt, ale o vojnu:

„Tým, že mám rodinu v Užhorode, tak som sa veľmi zľakla, hlavne kvôli tomu, že ruské vojská zaútočili aj na Ivano-Frankivsk a je to 160 kilometrov od Užhorodu. Situáciu na Ukrajine zatiaľ sledujem každú minútu. Je to veľmi desivé, najmä kvôli tomu, že začali bombardovať nielen vojenské základne a letiská. Vrtuľníkmi nalietavali aj na územie Ukrajiny.“

V Prešove už vyše 10 rokov žije Oklesandra Sirko, ktorá pôsobí v kultúrnom centre. Celá jej rodina je na Ukrajine, preto túto situáciu prežíva veľmi ťažko:

„Celý deň mám pocit, že sa mi to sníva a strieda sa strašne veľa nepríjemných vecí zároveň s pozitívnymi, lebo sa mi ozýva veľmi veľa mojich kamarátov a známych a všetci chcú pomôcť. To, že sa ľudia zobudia na to, že niekde niečo vybuchuje a sa strieľa, vo vyspelej spoločnosti, v súčasnom svete, kde sa majú riešiť úplne iné problémy a si nevytvárať nové, tak je to masaker.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre