Vojna na Ukrajine: Rusi v Doneckej oblasti odpálili dve bomby, Černobyľ zasiahol dron

EurópaVojna na Ukrajine

V dôsledku útokov zahynuli najmenej traja ľudia.

Pri ruských útokoch na východe a juhu Ukrajiny zahynuli vo štvrtok (13.2.) najmenej traja ľudia. Mnohí Ukrajinci medzitým opustili Dnepropetrovskú oblasť pre obavy z postupu ruských jednotiek. Jeden človek zahynul a ďalších päť utrpelo zranenia v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti. Medzi zranenými je aj 16-ročné dievča. Ruské sily odpálili na mesto dve kĺzavé bomby.

Úrady v Chersonskej oblasti informovali, že ruské bezpilotné lietadlá zabili dvoch civilistov vo veku 58 a 62 rokov, keď zasiahli idúce auto. Kremeľ koncom roka 2022 vyhlásil, že anektoval Chersonskú aj Donecku oblasť spolu s dvomi ďalšími ukrajinskými oblasťami na východe. Rusko však nad nimi nemá plnú kontrolu. Armáda zatiaľ postupuje na východ Ukrajiny k Dnepropetrovskej oblasti, do ktorej sa im však doposiaľ nepodarilo vstúpiť. 

Oblastný gubernátor Serhij Lysak ozrejmil, že väčšina obyvateľov dedín na hranici s Doneckou oblasťou už utiekla pre obavy z ruského postupu:

„Rozhodli sa opustiť svoje domovy, ktoré sú terčom útoku nepriateľa. Evakuácia je aktuálne dobrovoľná.“

Do betónového sarkofágu, chrániaceho zvyšky štvrtého reaktorového bloku bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, počas noci na piatok narazil dron, ktorý spôsobil požiar. 

„V noci z 13. na 14. februára okolo 1.50 hod. tím Medzinárodnej  agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Černobyle začul výbuch prichádzajúci od betónového krytu, chrániaceho zvyšky reaktora č. 4 bývalej JE Černobyľ, ktorý spôsobil požiar. Bol informovaný, že doň narazilo bezpilotné lietadlo. V tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že by došlo k porušeniu vnútorného ochranného obalu sarkofágu. Úrovne žiarenia vo vnútri i vonku sú normálne a stabilné,“ napísala MAAE, ktorá situáciu naďalej monitoruje. 

Foto
Betónový sarkofág v Černobyle zasiahol dron  / TASR

Jediný štát na svete, ktorý môže útočiť na takéto objekty, obsadiť jadrové elektrárne a viesť vojenské operácie bez ohľadu na následky, je dnešné Rusko. A toto je teroristická hrozba pre celý svet,“ napísal na sociálne siete ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zároveň informoval, že ruský útočný dron s vysoko výbušnou hlavicou v noci na 14. februára zasiahol kryt 4. energetického bloku jadrovej elektrárne Černobyľ. Podľa Ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie je situácia pod kontrolou.

Černobyľská elektráreň sa 26. apríla 1986 stala dejiskom jednej z najhorších jadrových katastrof v dejinách. Definitívne bola odstavená v decembri 2000. Bezprostredne po napadnutí Ukrajiny vo februári 2022 okupovali elektráreň ruskí vojaci. Opustili ju v apríli 2022 a Ukrajina ju odvtedy udržuje pod osobitnou vojenskou kontrolou.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes rozhodne vylúčil, že by ruská armáda útočila na zariadenia jadrovej infraštruktúry. Reagoval tým na tvrdenia Kyjeva, že kryt sarkofágu odstavenej jadrovej elektrárne v Černobyle dnes zasiahlo ruské bezpilotné lietadlo.

O žiadnych útokoch na takéto miesta jadrovej infraštruktúry nemôže byť ani reči. Akékoľvek tvrdenia, že to tak bolo, nezodpovedajú realite. Ruská armáda to nerobí,“ vyhlásil Peskov.

Uviedol, že v súčasnosti nemá presné informácie o nahlásenom zásahu objektu elektrárne v Černobyle, a že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o ďalšiu provokáciu a manipuláciu. Na uplynulú udalosť reagovala aj predsedníčka českého Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová:

39 rokov po havárii fakt žiadne riziko vážnejšej nehody s vplyvom za hranicami zakázanej zóny nehrozí.“

 

Zdroj: TASR 

Komentáre