Ruskí astronauti prvýkrát po 18 mesiacoch vystúpili z ISS do otvoreného kozmu

EurópaZaujímavosti

Pripravujú sa na inštaláciu výskumného modulu.

Vo vesmíre sú okrem amerických kozmonautov aj ruskí astronauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov, ktorí včera (18.11.) prvýkrát vystúpili do vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Spoločne urobili práce spojené s údržbou základne a realizáciou vedeckých experimentov. Výstup mal podľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos trvať približne 5,5 hodiny, pričom jeho súčasťou boli aj prípravy na inštaláciu výskumného modulu, ktorý má byť na ISS doručený na budúci rok.

Ten bude bude obsahovať technológiu, ktorá umožňuje kozmonautom realizovať určité úlohy z vnútra ISS bez toho, aby ju museli opustiť. Na jeho inštaláciu je naplánovaných približne 10 výstupov do otvoreného kozmu.

Foto
Výstup astronautov / TASR

Ruskí astronauti naposledy uskutočnili pracovný výstup z ISS koncom mája 2019. Dvojica Oleg Kononenko a Alexej Ovčinin vtedy mala za úlohu odinštalovať panely s niektorými vedeckými experimentmi, ktoré sa nachádzali na vonkajšej časti stanice. Podarilo sa im tiež vyčistiť niekoľko okien a nainštalovať držadlá na uľahčenie výstupov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre