Ruskí vojaci pri hraniciach s Ukrajinou znepokojili NATO. Americké jednotky boli v pohotovosti

SvetSpravodajstvo

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v telefonáte ukrajinskému prezidentovi vyjadril kvôli vojenským aktivitám Ruska vážne znepokojenie.

Foto
Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov. (Ilustračná fotografia) / TASR

„Zavolal som prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a vyjadril vážne znepokojenie v súvislosti s vojenskými aktivitami Ruska na Ukrajine a v okolí a s pretrvávajúcim porušovaním prímeria," napísal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok (5.4.) na Twitteri. NATO podľa jeho slov podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v utorok Stoltenbergovi prostredníctvom Twitteru odkázal, že jeho krajina je pripravená zaviesť reformy svojej armády a obrany, no len samotné reformy Rusko nezastavia. Členstvo Ukrajiny v NATO je podľa Zelenského jediným krokom k ukončeniu vojny na Donbase a vstup do Akčného plánu členstva (MAP) by bol pre Rusko jasný signál.

Kremeľ vyhlásil, že členstvo Ukrajiny v NATO by len zhoršilo situáciu na východe krajiny, kde prebieha konflikt. „Veľmi pochybujeme o tom, že toto Ukrajine pomôže vyriešiť jej domáce problémy. Z nášho uhla pohľadu to situáciu len zhorší," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Foto
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  / TASR

Ukrajinský prezident Zelenskyj minulý štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Solidaritu s Ukrajinou v tejto súvislosti prejavili aj Spojené štáty, Británia i Európska únia.

Pentagón minulý týždeň oznámil, že americké jednotky v Európe boli v súvislosti s vývojom situácie na východe Ukrajiny uvedené do stavu zvýšenej pohotovosti. Kremeľ nedávny pohyb svojich jednotiek nepoprel. Uviedol však, že Moskva nikoho neohrozuje.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že ak Západ rozmiestni svoje posily okolo Ukrajiny, Rusko prijme ďalšie opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.

Zdroj: TASR

Komentáre