Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V

SlovenskoSpravodajstvo

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V. V oznámení zverejnenom na sociálnej sieti Rusko informuje, že sa tak stalo pre porušenie zmluvy.

Foto
Rusko chce vakcíny Sputnik V späť, slovenská vláda údajne porušila zmluvu / TASR

„RFPI poslal 6. apríla 2021 list, v ktorom žiada vládu SR o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy," uvádza sa v tvíte, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách. RFPI vo svojom stanovisku podľa agentúry TASS uvádza, že slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rozpore s existujúcou zmluvou zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv.

TASS pritom uvádza, že RFPI požiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ. RFPI vo svojom stanovisku deklaruje, že všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v Gamalejovom inštitúte.

Kvalitu Sputnika V podľa RFPI potvrdili regulačné orgány z 59 krajín sveta. Výkonný riaditeľ RFPI Kirill Dmitrijev absolvoval vo štvrtok v Moskve stretnutie s ministrom financií SR Igorom Matovičom. Na oficiálnom twitterovom konte ruskej vakcíny @sputnikvaccine sa píše, že RFPI je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom zaočkovať sa vakcínou Sputnik V.

Cieľom pracovného stretnutia bolo doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko, ozrejmilo ministerstvo financií SR. O výsledku pracovnej cesty má Matovič informovať v piatok (9.4.) dopoludnia.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok oznámil, že výrobca Sputnika V mu nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Ako informovala jeho šéfka Zuzana Baťová, nedostatok a nekonzistentnosť údajov neumožnili prijatie záveru o pomere prínosov a rizík vakcíny.

Zdroj: TASR

Komentáre