Súd oslobodil Ruska vo veci prípravy vraždy Volzovej

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 13.25 hod.

Bývalého šéfa TV Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska oslobodili spod obžaloby v kauze prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky v televízii Sylvie Klaus-Volzovej. Senát Mestského súdu Bratislava I oslobodil aj trojicu spoluobžalovaných. Proti štvrtkovému verdiktu sa môžu procesné strany odvolať.

„Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli obžalovaní stíhaní,“ uviedol predseda senátu Pavol Juhás.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhol uložiť Ruskovi súhrnný trest väzenia minimálne v trvaní 21 rokov. Momentálne si odpykáva 19 rokov za kauzu zmeniek.

Okrem Ruska čelili obžalobe aj bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Rusko si mal podľa obžaloby objednať vraždu u Černáka na jeseň 1997. Ten mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov. Prokurátor navrhoval uznať všetkých štyroch obžalovaných za vinných.

V prípade Lališa, Černáka a Kaštana prokurátor navrhol upustiť od uloženia súhrnného trestu, keďže si odpykávajú buď dlhoročné tresty väzenia alebo doživotie.

Foto
Ruskovi hrozil 21-ročný trest väzenia / TASR

„Bolo dostatočným spôsobom preukázané, nad akúkoľvek rozumnú pochybnosť, že skutok sa stal a podieľali sa na ňom obžalovaní,“ uviedol Šúrek s tým, že obžalovaný na hlavnom pojednávaní pôsobil nepokojne.

Rusko zareagoval nesúhlasným kývnutím hlavy. Jeho motívom na objednávku vraždy mal byť majetkový prospech a ovládnutie televízie. Súdny proces sa začal v máji 2019. Černák a Kaštan sa k spáchaniu činu na prvom pojednávaní priznali, Kýbel a Rusko vinu popreli. Obžalovaný trvá aj teraz na svojej nevine. Podľa jeho slov bol obvinený z niečoho, čo nikdy nespáchal:

„Ja som nemohol získať obchodný podiel cestou odstránenia spoločníčky, ktorá by ho predtým na mňa prepísala.“

Prevod podielu by musela podľa neho odsúhlasiť licenčná rada. Dodal, že poškodená zároveň nemala ako ohroziť jeho pozíciu:

„Ona mi v ničom neprekážala.“

Spoluobžalovaní Černák a Kaštan podľa neho nevypovedali konzistentne. Marek Para, ktorá obhajuje Lališa a Ruska, uviedol, že obžaloba opomína viaceré dôkazy a vychádza aj z dôkazov, ktoré neboli na súde vykonané. V prípade likvidácie Klaus-Volzovej by podľa Paru navyše existovali zákonní dediči jej podielu v TV Markíza. Svojich klientov navrhol oslobodiť spod obžaloby.

Černák, ktorý sa poškodenej Klaus-Volzovej ospravedlnil, podľa prokurátora vypovedal na súde isto a pokojne.

„Rozhodol som sa len vyrovnať s tou časťou svojej minulosti, keď som bol činný v organizovanom zločine a za ktorú sa hanbím,“ zdôvodnil Černák svoj postoj k stíhanému skutku v záverečnej reči, ktorú dnes na súde prečítal jeho obhajca.

Aj záverečnú reč Kaštana predniesol jeho obhajca. Obžalovaný v nej svoje konanie oľutoval.

V zmysle znaleckého posudku sa podľa Šúreka javí motív pomsty voči Ruskovi ako veľmi nepravdepodobný. Na dnešnom hlavnom pojednávaní bol zo štvorice obžalovaných prítomný len Pavol Rusko.

 

Zdroj: TASR

Komentáre