Rusnák sa izoluje od väčšieho počtu ľudí, pohyb si užíva v horách Utahu

SvetŠport

Svetová zdravotnícka organizácia WHO označila USA za jedno z najnebezpečnejších epicentier šíriaceho sa koronavírusu. Prijať striktné a jednotné opatrenia v obrovskej a rozmanitej krajine je určite ťažšie ako napríklad na Slovensku a situácii nepomáhajú ani kontroverzné kroky prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pôsobí veľmi netrpezlivo a miestami dáva prednosť ekonomike pred zdravím.

Foto
Albert Rusnák prežíva pandémiu v americkom Utahu / TASR-AP

Športové kluby sa snažia bojovať s neviditeľným nepriateľom príkladnejším spôsobom a všetky profesionálne súťaže v Spojených štátoch sú nateraz pozastavené. Vôbec prvým pozitívne testovaným hráčom z profilíg bol basketbalista Rudy Gobert z Utahu Jazz. A práve v tomto meste pôsobí aj slovenský futbalový reprezentant Albert Rusnák.

„Tu v Amerike to po športovej stránke naozaj vypuklo po pozitívnom teste hráča nášho Utahu. Jazz mali nastúpiť na zápas NBA v Oklahome, no tesne pred úvodným rozskokom prišiel na palubovku doktor, ktorý oznámil pozitívny test Goberta. V tej chvíli poslali ľudí domov a zrušili aj ďalší program NBA. To bol štart koronavírusu v Amerike po športovej stránke,“ rozhovoril sa futbalista klubu Real Salt Lake City Albert Rusnák.

Vírus sa medzitým výrazne rozšíril a najviac zasiahnuté sú štáty New York a Kalifornia. „Tam je samozrejme oveľa viac ľudí ako tu v Utahu. Aj tu to už však ľudia cítia. Pozatvárali sa reštaurácie, školy, ľudia obmedzujú prácu. Nie je to však zatiaľ veľmi zlé a funguje MHD i väčšina prác. V našom štáte žije okolo 2 miliónov ľudí a zatiaľ tu nenosia rúška ako napríklad u nás na Slovensku.“

Aj v Spojených štátoch však cítia, že ide o vážnu vec a v Utahu už napríklad zakázali akcie, na ktorých by sa mohlo stretávať 50 a viac ľudí. Čiže aj športové a kultúrne podujatia.

„Vychádzky však nezakázali a ľudia chodia častejšie do hôr. Tu v Utahu sú krásne lesy, prirovnal by som to k našim Vysokým Tatrám. Dá sa tam teda pekne prejsť aj bez kontaktu s ľuďmi,“ približuje 25-ročný košický odchovanec, ktorý trávi väčšinu času doma. „Máme dvor, kde sa môže dcérka pohrať. Chodíme však aj do spomínaných hôr, ale naozaj vyhľadávame miesta, kde nestretneme takmer nikoho. Nedá sa byť iba doma. Parkom či rušnejším miestam sa však vyhýbame. Potraviny si objednávame online a objednané veci si len vyzdvihneme za pár sekúnd v obchode.“

Foto
Kedy si budú môcť opäť hráči Salt Lake užiť takúto radosť? / TASR-AP

Na diaľku pochopiteľne sleduje aj vývoj udalostí na Slovensku. „Tým pádom, že sme stále doma, pozeráme slovenské správy a máme informácie o tom, čo sa deje doma. Vidíme, že najhoršie je na tom Taliansko a jedinou cestou je naozaj izolácia. Do obchodu musí chodiť iba jeden a potom si musí poctivo umyť ruky. Teraz musíme dbať na hygienu viac, ako hocikedy predtým,“ apeluje na zodpovedný prístup Rusnák, ktorý skončil v hlasovaní o najlepšieho futbalistu Slovenska na šiestom mieste.

V súčasnej situácii neprichádzajú spoločné tréningy do úvahy a aj športovci v zámorí tak čakajú na ďalší vývoj udalostí.

„Naposledy sme mali tréning dvomi týždňami. Najprv nám dali voľno na dva dni, potom to predlžovali a stále predlžujú. Liga je nateraz prerušená do polovice mája a nemá teda význam trénovať. Počítam s tým, že minimálne pár týždňov ešte budeme doma,“ konštatuje Albert Rusnák, ktorý sa snaží udržiavať vo fyzickej kondícii aj v obmedzených podmienkach. „Z klubu sme dostali plány, ktoré sú založené na domácom cvičení bez nejakých pomôcok a strojov. Kto môže, ten chodí behať do lesa. Kto chcel, dostal domov bežiaci pás na domov. Nejaké cviky nám poslal aj kondičný tréner z reprezentácie. Snažíme sa teda udržiavať v kondícii.“

Apropos reprezentácia. Odloženie majstrovstiev Európy o rok poskytlo národným tímom nový priestor a odložený tak bol aj kvalifikačný barážový duel Slovenska proti Írsku.

„Bolo to dobré rozhodnutie. Nedávalo zmysel, aby všetky ligy stáli a reprezentácie by hrali. Bola to iba otázka času, veď teraz sa rušia všetky športy. Zápas proti Írsku zatiaľ preložili na jún a ostáva veriť, že dovtedy sa vráti život do normálnych koľají. To ukáže až čas,“ uzatvára futbalista Salt Lake City Albert Rusnák.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre