Rušné depo v Humennom otvorilo brány verejnosti

VýchodZaujímavosti

Pre záujemcov je napríklad pripravená výstava a prehliadka rušňov osobnej a nákladnej dopravy.

Začiatok septembra sa v Humennom nesie v znamení Dňa železnice. Rušné depo dnes (1.9.) po siedmykrát otvorilo brány širokej verejnosti. Návštevníci sa od 9.00 hod. do 17.00 hod. môžu tešiť nielen na najnovšie súpravy Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ale aj na historické vozidlá. „Najnovším vozidlám budú v humenskom depe sekundovať tie historické, napríklad rušeň Sergej alebo legendárny motorák Stakčínska strela. Novinkou tohtoročného Dňa železnice bude unikátna výstava združenia JSS Iron Art so sochami a motorkami vyrobenými z použitých autosúčiastok. Premiérovo sa tiež predstaví špeciálne bojovo upravené auto,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Foto
Deň železnice v Humennom / TASR

Pre záujemcov je pripravená výstava a prehliadka rušňov osobnej a nákladnej dopravy, klimatizovaný vozeň Bmpz, ukážky železničnej, hasičskej a policajnej techniky, železničné a letecké modely či Porschelino – auto, ktoré jazdí po koľajniciach. Na svoje si prídu aj deti.

Ako skonštatoval Kováč, rušeň Sergej bol vyrobený v ukrajinskom Lugansku v roku 1971, pričom najprv ťahal nákladné vlaky v náročnom teréne medzi Zvolenom a Vrútkami a na Horehroní pri Čremošnom: „Charakteristický dunivý zvuk motora týmto strojom vyslúžil prezývku bubny tajgy. Má za sebou aj filmovú kariéru – filmári si Sergeja požičali do snímky Peacemaker (1997) s Georgeom Clooneym a Nicole Kidmanovou. Rušeň je vo filme zelený, dnes má však opäť svoj pôvodný červený náter.“

Unikátny je aj motorový vozeň Stakčínska strela, ktorý je symbolom regionálnej železničnej dopravy na území Čiech a Slovenska takmer štyridsať rokov, vyrábal sa od roku 1976. „V čase nasadenia vlak spôsobil malú revolúciu, najmä pre technické vymoženosti ako pneumatické posuvné dvere či automatická prevodovka,“ dodal Kováč s tým, že v súčasnosti už v riadnej prevádzke nejazdí, iných pätnásť vozňov tohto typu sa ešte občas objaví ako záloha.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre