Názory odborníkov sa však líšia.
V Hornáde pred dvoma týždňami uhynuli ryby. Týmto prípadom sa zaoberajú aj enviropolicajti. Z predbežných analýz však vyplýva, že ryby uhynuli v dôsledku otravy. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová skonštatovala, že ďalšie podrobnosti sú predmetom vyšetrovania. Slovenský rybársky zväz (SRZ) Košice tvrdí, že dôvodom je neznáma toxická látka. Na druhej strane, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vyhlásila, že bol za tým nedostatok kyslíka v dôsledku prívalového dažďa.
Úhyn bol zaznamenaný 6. júla na približne tri a pol kilometrovom úseku od čistiarne odpadových vôd Košice po cestný most Ždaňa. Rybári spozorovali uhynuté ryby aj proti prúdu rieky, ktoré podľa odhadov vážili desiatky kilogramov. Niektoré jedince sa zotavili.
„Do vody sa dostala neznáma toxická látka, pravdepodobne po predchádzajúcej búrke. Svedčia o tom pozorované klinické zmeny v správaní sa rýb a potvrdila to aj pitva odobratých vzoriek rýb,“ reagoval SRZ Košice.
Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Košice zdôraznil, že voda nevykazovala známky znečistenia, nebolo cítiť zápach a na hladine sa nenachádzala pena. Neuhynuli všetky ryby, niektoré stále žili, dusili sa a snažili sa dýchať vzdušný kyslík. Hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná vysvetlila, že sa to deje pri nedostatku kyslíka vo vode, ktoré potvrdilo aj meranie kvality vody:
„Inými pozorovanými znakmi dusenia boli malátnosť rýb a strata únikových reflexov. Obhliadka tiel rýb taktiež nasvedčovala uduseniu, ryby mali kŕčovito roztvorené tlamy a odlúpené viečka žiabier. IŽP Košice má na základe kontrolného šetrenia za to, že úhyn rýb a zakalenie vody vo vodnom toku Hornád bolo spôsobené prírodným javom, prívalovým dažďom, ktorý zvíril dnové sedimenty, tie zakalili vodu, čo zhoršilo dýchanie rýb až došlo k ich uduseniu.“
IŽP nezistil iný zdroj znečistenia, vypúšťanie odpadových vôd či únik znečisťujúcich látok. Zároveň neuhynuli iné vodné živočíchy.
Zdroj: TASR