S otepľovaním prichádzajú aj tornáda. Hrozia aj nám?

SlovenskoSpravodajstvo

To nedávne pri slovensko-rakúskych hraniciach malo na 5-stupňovej škále hodnotu 2, čo je na naše podmienky pomerne silné tornádo.

Tornáda na Slovensku kedysi neboli, po novom však budú. Aj to sú predpovede odborníkov, podľa ktorých za to môže postupné otepľovanie. Tento týždeň sa tornádo vyskytlo pri slovensko-rakúskych hraniciach. Ako povedal klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavel Faško, je možné, že tornáda sa objavia aj na východnom Slovensku.

„Teraz sa vyskytujú v Maďarsku, v Poľsku, na Ukrajine a podobne. V minulosti to bol ojedinelý jav. Niekde sú oblasti, kde sú tornáda súčasťou života ľudí. Konkrétne je to napríklad stredozápad Spojených štátov amerických, takzvaná tornádová alej,“ načrtol Faško.

Kým sa v Mexickom zálive vytvára horúci a veľmi vlhký vzduch, ktorý sa dostáva do vnútrozemia USA, z Kanady tu môže prúdiť naopak studený vzduch. Aby vzniklo tornádo, v atmosfére na to musia byť vhodné podmienky, súvisí to aj s oblačnosťou.

„Keď si tento princíp prenesieme do našich podmienok, aj keď u nás nie sú až také veľké kontrasty ako napríklad v USA), tak tým, že sa otepľuje, môžu byť vzduchové hmoty teplotne dosť odlišné. Aj preto sa v súčasnosti stretávame s nebezpečnejšími búrkami. Povedal by som, že každý rok sa niekde objaví aj tornádo, ktoré súvisí práve s touto búrkovou oblačnosťou,“ vysvetlil klimatológ.

Foto
Tornádo smerovalo z Rakúska na Slovensko / facebook.com/Slovenský-hydrometeorologický-ústav-SHMÚ

Nový biznis pre poisťovne?

Podľa Faška sa to dá dokumentovať aj na štatistikách. Kým 35 stupňov Celzia bolo u nás kedysi len zriedka, posledné roky je to už takmer bežné. Ako uviedol, nad tornádami na Slovensku sa budú musieť zamyslieť aj majitelia nehnuteľností a poisťovne. Rýchlosť tornáda totiž môže presiahnuť viac ako sto kilometrov za hodinu.

„Čo sa týka spevňovania stavieb, treba si otvorene povedať, že tornádo má také ničivé účinky, že aj keby bola stavba urobená podľa noriem, spĺňala by všetky technické predpoklady, respektíve by bola urobená dobre, aj tak by ju mohlo tornádo, ktoré sa u nás môže vyskytnúť, poškodiť. Skôr si myslím, že musíme byť pripravení na to, že aj takéto situácie sa u nás môžu stať,“ upozornil odborník.

Ako dodal, na Slovensku sa zatiaľ objavujú najslabšie tornáda. To nedávne pri Viedni malo však na 5-stupňovej škále hodnotu 2, čo je na naše podmienky pomerne veľa.

 

Čo je to tornádo?

Tornádo je nebezpečný poveternostný jav, ktorý sa viaže k tomu obdobiu roka, kedy býva teplo. Súvisí s oblačnosťou, ktorá sa vytvára na rozhraní vzduchových hmôt, ktoré sú teplotne výrazne odlišné. Na týchto rozhraniach sa zvyčajne vytvára búrková oblačnosť. Existuje taký typ búrkovej oblačnosti, ktorý sa označuje ako sa nazýva supercela. Supercela býva niekedy pôvodom vzniku tornáda.

V zásade ide o vzdušný vír s vertikálnou osou. Vizuálne je identifikovaný tým, že v búrkovej oblačnosti sa v dolnej časti spúšťa k zemskému povrchu akoby chobot. Ten predstavuje kondenzovanú vodnú paru, ktorá vzniká tým, že v priestore – v strede vertikálneho víru je nízky tlak. V lieviku sa zároveň môžu nachádzať aj čiastočky, ktoré tornádo pri svojom postupe, pri deštrukcii všetkého, čo sa mu dostáva do cesty, môže vťahovať do víru.

Pavel Faško, klimatológ SHMÚ

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre