S platmi vojakov by sa mali podľa Sakovej zvýšiť aj mzdy policajtov a hasičov

SlovenskoSpravodajstvo

Novela zákona má vytvoriť predpoklady na zvýšenie záujmu o vojenské povolanie.

Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že platy vojakov, policajtov, hasičov a horských záchranárov by sa mali riešiť spoločne a za rovnakých podmienok. Šéfka rezortu vnútra na stredajšom rokovaní vlády (21.8.) nepodporila zmeny v odmeňovaní vojakov, ktoré navrhlo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky. „Osobne, samozrejme, nemám nič proti zvyšovaniu platov profesionálnych vojakov, ale podľa mňa by sa platové náležitosti vojakov, policajtov, hasičov a horských záchranárov mali riešiť spoločne a za rovnakých podmienok. Toto považujem za spravodlivé,“ skonštatovala Saková s tým, že práca policajtov, hasičov a horských záchranárov je dôležitá a že dennodenne nasadzujú vlastné životy v prospech občanov. Z tohto dôvodu si podľa Sakovej zaslúžia byť adekvátne ohodnotení.

Foto
Denisa Saková / TASR

Saková potvrdila, že v súvislosti s možnosťami zatraktívnenia týchto profesií rokovala aj s Ministerstvom financií Slovenskej republiky: „Vzhľadom na aktuálny stav verejných financií moje návrhy zatiaľ neboli podporené, nevzdávam sa však a rokujeme ďalej.“ Plat profesionálneho vojaka by mal závisieť nielen od hodnosti, ale aj od výkonu funkcie. Táto novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov bola schválená vládou Slovenskej republiky. Rezort obrany chce zmeniť spôsob odmeňovania aj pre spravodlivosť a lepšiu konkurencieschopnosť profesie. Novela zákona má vytvoriť predpoklady na zvýšenie záujmu o vojenské povolanie.

Mzda vojakov by po novom mala pozostávať z dvoch zložiek. Približne jednu tretinu hodnostného platu má tvoriť hodnostná tarifa, zvyšné dve tretiny pokryje funkčná tarifa. Hodnostný plat by sa mal zvyšovať za každý rok výkonu štátnej služby o jedno percento.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre