S pravdou von: Trinásť zaujímavostí o Rádiu Košice, o ktorých ste možno ani nevedeli

KošiceZaujímavosti

Rádio, ktoré je každý deň najbližšie k vám, dnes oslavuje svoje 13. narodeniny. V tento výnimočný deň vám prezradíme symbolicky trinásť zaujímavostí, o ktorých ste možno doteraz ani nepočuli.

Foto
Tím Rádia Košice / RKE

1. Mohla by byť z toho aj láska

V magický dátum 7.7.2007 sa okrem jingla z éteru Rádia Košice ako prvý ozval Marián Čekovský s pesničkou Mohla by byť z toho aj láska, a práve preto je to láska medzi poslucháčmi a ľuďmi v rádiu už dlhých 13 rokov. Mariánovi ďakujeme, že aj on bol svojím spôsobom pri štarte Rádia Košice.

2. Mikrofón z čias dinosaurov

„Zaujímavosť, čo sa týka moderátorského mikrofónu, cez ktorý vysiela Rádio Košice, je historická. Je to mikrofón, ktorý si toho prežil už naozaj veľa a pochádza ešte z čias niekdajšieho TOP Rádia. Na tomto mikrofóne začínalo 27. novembra o 5.00 hod. vysielať TOP Rádio ako prvé súkromné rádio. Marek Petráš aj ja sme tam spolu v tom čase válčili a po čase, keď vlastne došlo k zániku toho rádia, sa Marek rozhodol mikrofón získať od vtedajších majiteľov a použil ho pri stavbe Rádia Košice ako takú nostalgickú záležitosť, nakoľko ten mikrofón je až prekvapivo stále spoľahlivý a používame ho dodnes,“ zaspomínal si riaditeľ Rádia Košice Oto Tache. 

Foto
Spomienka na špeciálne vianočné vysielanie / RKE

3. Komínové rádio

Rádio Košice v súčasnosti vysiela na 11 frekvenciách na východnom Slovensku. Druhú frekvenciu, ktorú sme spúšťali pre Košice-okolie, sme prvýkrát stavali na komínovom objekte, čiže priamo na komíne. Ten sa nachádza v priemyselnej časti Bočiar, v obci Bočiar. Ďalší komín, ktorý patrí medzi najvyššie komíny na Slovensku, je 200 metrov vysoký komín v Chemku – Strážskom, kde máme umiestnený vysielač pre Dolný Zemplín. Tretí komín, ktorý sme využili, je v Tatravagónke v Poprade, meria 120 metrov a odtiaľ vysielame pre popradskú nížinu a časť Vysokých Tatier.

Foto
Počas jednej z volebných nocí / RKE

4. Spievajúce Rádio Košice

Jingle sú niekedy záhadou aj pre nás, hlavne tie, v ktorých sa značka Rádio Košice spieva. Pravdou je, že sa na nej naozaj podieľajú speváci, známi aj neznámi. A aj keď sa to na počutie nezdá, jeden taký jingel spieva aj niekoľko spevákov naraz, preto sa ich hlasy nedajú len tak uchom rozoznať. No a okrem iného, jedným z hlasov, ktoré sa podieľali na tvorbe jinglov, je aj hlas košickej speváčky Karolíny Majerníkovej – Liny Mayer.

Foto
Prehraté stávky / RKE

5. Kto to hovorí?

Okrem speváckych jinglov sú aj reklamné jingle, ktorých hlas je už o čosi rozpoznateľnejší. Ako hovoria skúsenosti a naši známi: „Veď ty máš úplne iný hlas v rádiu ako naživo!“, podobne to bude asi aj s týmto dámskym tajomným hlasom. O tie sa od vzniku Rádia Košice stará herečka Alena Ďuránová, ktorej hlas počujete najčastejšie medzi pesničkami. Možno ste rozspoznali aj viacero známych hlasov, sú to herci zo Štátneho divadla Košice, ich identitu ale neprezradíme. Možno o rok, na 14. narodeniny.

Foto
Oslava našich 12. narodenín / RKE

6. Modaktor (moderátor+redaktor)

Veľa ľudí si môže myslieť, že moderátori iba rozprávajú do mikrofónu a že čítajú len to, čo im pripravia redaktori. Možno v iných médiách to takto funguje, ale v Rádiu Košice nie. Naši moderátori sú zároveň redaktormi a podieľajú sa na tvorivom procese vysielania, od nahrávania rozhovorov, cez strih materiálu až po napísanie textu reportáže, takže našich moderátorov môžete stretnúť aj v uliciach Košíc či regiónu.

Na druhej strane, redaktorky TV Košice a Košice Online sa podieľajú na výrobe tém či správ do vysielania. Sme jeden zohratý tím, navzájom si pomáhame a denne pracujeme na objektívnom spravodajstve a zaujímavých témach.

Foto
Nežnejšia časť redakcie / RKE

7. BIG sister

Okrem toho, že dnes oslavuje narodeniny Rádio Košice, ruka v ruka s ním ide aj projekt Televízia Košice, ktorý vznikol v roku 2016, teda dnes má viac ako štyri roky. Vznikol preto, aby sme k spravodajstvu, ktoré môžete počúvať v Rádiu Košice, pridali aj obraz. Do dnešného dňa sme vytvorili a publikovali viac ako 4000 reportáží.

Foto
Výroba jednej z reportáží pre TV KOŠICE / RKE

8. POZOR 50!

Síce je dnes utorok, no tradíciou Rádia Košice už od nepamäti je poďakovať sa vodičom za to, že sú, ako hovoríme, našimi očami na cestách. Preto každý piatok náhodne odmeňujeme vodičov, vodičky, spolujazdcov, ale aj chodcov, ktorí informujú cez Dopravný servis Rádia Košice o aktuálnej situácii na cestách. Ďakovná 50-tka pripomína, aby ste o ňu v obci hneď neprišli a dodržiavali maximálnu povolenú rýchlosť, teda 50-tku. Do dnešného dňa sme odmenili viac ako 500 vodičov Rádia Košice. Ďakujeme!

Foto
S našou tetou Veronikou / RKE

9. BIG sister 2

Súčasťou rodiny Rádia Košice je aj jeho druhá sestra a síce portál Košice Online. Alebo je to vlastne brat? V každom prípade, je to stopa, ktorú po sebe zanecháva Rádio Košice v textovej forme. Vznikli sme v roku 2017, za ten čas sme publikovali viac ako 2000, dovolím si tvrdiť, kvalitných článkov, väčšinu autorských.

Zaujímavosťou je, že v dnešnej dobe internetovej a bulvárnej máme v skutku slušnú čítanosť a dosiahli sme ju, dovolím si tvrdiť, poctivou prácou, pretože u nás nenájdete bulvár, ani prvoplánové „klik bajtové články“ či bombastické titulky: Odpadol uprostred ulice a polámal sa a na konci článku zistíte, že ide o konárik po búrke v Sydney. Zaujímavosťou portálu Košice Online je rubrika Vašimi očami, ktorú tvoria výlučne blogy bežných východniarov aj známych osobností.

Foto
Kiwa a Janka po služobnej ceste / RKE

10. Šialene dobrá jazda

„Za zaujímavosť považujem fakt, že aj keď by si niekto mylne myslel, že sme nejaké malé regionálne rádio, tak sme už dávno prekročili hranice Košíc a sme na celom východe. Pomerne často nám je dopriate prekročiť aj hranice Slovenska, dokonca Európy. A to s cieľom informovať našich poslucháčov o rôznych novinkách.

Infocesty sú bežnou súčasťou našej práce a myslím, že sa skromne môžeme pochváliť, že sme leteli do Ameriky, aby sme vám predstavili úplne prvú 12-hodinovú linku do Los Angeles bez medzipristátia ako jediní novinári z celého Slovenska, navštívili sme Svätú Zem, boli sme na audiencii u pápeža vo Vatikáne, ocitli sme sa v Londýne, Miláne, v Bristole, prešli sme časť Nemecka, boli v Istanbule, pravidelne ochutnávame vianočné trhy v susedných krajinách. A určite by som tu mohla vymenovať mnoho ďalších krajín, na ktoré si v rýchlosti nespomeniem, no rozhodne nám práca pre Rádio Košice prináša množstvo dobrodružstiev a je to v skutku šialene dobrá jazda. Je dôležité sa pripútať, no zároveň vďaka nej máte dostatočný rozlet,“ povedala s úsmevom Kiwa.

Foto
Jedna z našich ciest / RKE

11. Rádio Košice je regionálnou jednotkou na Slovensku

Podľa posledného prieskumu počúvanosti rádií na východnom Slovensku z novembra 2019 je Rádio Košice regionálnou jednotkou na Slovensku. Viac ako 90 percent východniarov vníma Rádio Košice ako východoslovenské rádio. Naše frekvencie, ktorých je zatiaľ 11, si denne naladí každý šiesty východniar.

V metropole východu nás dokonca počúva každý tretí Košičan. O malý kúsok väčšiu skupinu poslucháčov tvoria muži pred ženami a naša hudba, správy a informácie dokážu zaujať najmä ľudí v produktívnom veku. Sme spoločníkom nielen na moment, ale poslucháčom spríjemňujeme chvíle na cestách, v práci, ale aj doma, keďže nás počúvate nepretržite niekoľko hodín.

Foto
Takto sa tešíme z vašej priazne / RKE

12. Ako sa vraví, starý, ale vždy jarý Johny

„Pre mňa je to nie 7. júla, ale myslím že 11. júla to bude výročie, keď budem v Rádiu Košice pôsobiť už 9 rokov, takže prišiel som sem v roku 2011 a zhodou okolností som momentálne najstarší slúžiaci moderátor, nielen vekovo, ale, samozrejme aj služobne. Absolútne sa tak necítim v tomto mladom kolektíve, aj ja dosť často pookrejem a ako sa vraví, starý, ale vždy jarý Johny,“ skonštatoval náš Johny.

Foto
Johny / RKE

13. Titul s Rádiom Košice

Rádio Košice denne prináša svojim poslucháčom objektívne spravodajstvo a vždy tie najaktuálnejšie informácie. Redaktori každý pracovný deň pripravujú Metropolitné správy o dianí v Košiciach a v Regionálnych správach mapujeme východné Slovensko od Tatier až po Zemplín. Správy o 13.00 hod. a 16.00 hod. pozostávajú výlučne z vlastných autorských reportáží redaktorov Rádia Košice. Viac by vám o tom vedela povedať naša kolegyňa Simona Mariničová, ktorá sa spravodajstvu regionálnej jednotky venovala vo svojej diplomovej práci. Tú aj úspešne obhájila a získala titul magisterka.

Foto
Mgr. Simonka / RKE

Aj v mene Košice Online želáme Rádiu Košice všetko dobré, nech je naďalej také sčítané médium. Samozrejme, veľa úspechov a tvorivý tím a v neposlednom rade mu prajeme minimálne takých skvelých poslucháčov, akých má v súčasnosti. 

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre