S vakcináciou seniorov pomôžu mobilné očkovacie jednotky

VýchodKoronavírus

Cez víkend budú opäť otvorené veľkokapacitné centrá.

Aj v domovoch sociálnych služieb Košického samosprávneho kraja (KSK) pokračuje vakcinácia klientov a zamestnancov. Zvýšiť percento zaočkovaných pomôže aj mobilný tím zdravotníkov.

„K 13. 4. je zaočkovaných 1145 klientov župných zariadení sociálnych služieb, čo predstavuje 65 percent. Zaočkovaných je aj 697 zamestnancov, teda 58 percent. KSK už požiadal ministerstvo zdravotníctva o vydanie povolenia na očkovanie mobilným očkovacím tímom. Ako prvých by sme mali takto zaočkovať klientov v zariadeniach sociálnych služieb, ktorí majú sťažený prístup do očkovacích centier v nemocniciach,“ uviedla pre Košice Online hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Spustenie mobilného očkovacieho tímu je naplánované na tento týždeň, respektíve začiatok toho budúceho. Ako skonštatovala Terezková, cez víkend bude opäť otvorené aj vakcinačné centrum na Ostrovského ulici v Košiciach:

„Veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach bude v prevádzke v nedeľu 18. apríla, kedy by sme mali očkovať vakcínou od Moderny. Kapacita na tento deň už je naplnená. Čo sa týka ďalších očkovacích dní, závisieť to bude od naplnenosti čakárne,​“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nedávno potvrdil, že zvažujú zrušenie vekovej bariéry v očkovaní.

Prešovský kraj

V zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) stúpajú počty zaočkovaných klientov a zamestnancov, čo potvrdila hovorkyňa PSK Daša Jeleňová:

„Aktuálne je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 78 percent prijímateľov sociálnej služby, druhou dávkou 55 percent. U zamestnancov je očkovaných 58 percent prvou dávkou a 51 percent druhou dávkou. Vysokú mieru zaočkovanosti u klientov nad 90 percent evidujú v zariadeniach v Jabloni, Brezovičke, Sabinove či Ličartovciach. Z celkového počtu 25 zariadení sociálnych služieb prebehlo očkovanie v každom jednom z nich,“ povedala Jeleňová s tým, že prešovská župa je tiež pripravená zabezpečiť očkovanie imobilných seniorov:

„PSK možnosť zriadenia výjazdovej  očkovacej služby nevylučuje, ak o túto službu bude záujem a ak bude jasne zadefinovaný spôsob  financovania zabezpečenia vakcinácie i samotná logistika, rokovania stále prebiehajú, ale my chceme byť v kraji pripravení aj na túto možnosť, aj túto službu občanom.“

Východniari sa budú môcť v najbližších dňoch zaočkovať proti koronavírusu vo vakcinačných centrách PSK. Problémom je však dodávka očkovacích látok.

„Cez víkend opäť chceme pokračovať s vakcinovaním obyvateľov v Prešove, Poprade a Humennom. Z ministerstva zdravotníctva by nám malo byť dodaných 5000 kusov vakcín AstraZeneca, čo je menej než sme požadovali. Z tohto dôvodu redukujeme počet očkovacích dní z dvoch víkendových už len na sobotu. Po skúsenostiach z uplynulého víkendu veríme, že nebude problém s naplnením kapacít,“ uzavrela Jeleňová.

 

Komentáre