Ich počet sa však znížil.
V Košickom samosprávnom kraji (KSK) medziročne klesá počet knižníc na úrovni miest a obcí, mnohé z nich v rámci rozvoja skôr stagnujú. V porovnaní s rokom 2014, keď ich bolo takmer 200, sa ich počet v roku 2024 znížil o 23 percent na ani nie 150. Sieť verejných knižníc dotvárajú knižnice zriadené krajom, ktoré plnia funkciu metodických centier a vyvíjajú aj rôzne podporné iniciatívy. KSK zriaďuje päť knižníc a tiež špecializované knižnice, ktoré sú súčasťou ďalších inštitúcií.
„Sme presvedčení, že knižnice sú aj v ére digitálnych médií dôležitými kultúrnymi inštitúciami. V menších regiónoch sú často jediným zdrojom prístupu k čítaniu, vzdelávaniu a kultúrnym podujatiam. Naše knižnice navyše idú s dobou. Sú živšie, interaktívnejšie, modernejšie a otvorenejšie. Ich služby uspokoja ako klasických návštevníkov, tak aj online fanúšikov. Okrem klasických služieb organizujú pre návštevníkov a komunity zaujímavé eventy ako prednášky, výstavy, workshopy či dokonca letné tábory,“ povedala pre Rádio Košice hovorkyňa KSK Katarína Strojná.
Krajské knižnice tiež patria do siete verejných knižníc. V Košickom kraji ich v minulom roku navštívilo viac ako 330-tisíc ľudí a celkovo majú oficiálne registrovaných vyše 25-tisíc čitateľov. Strojná konkretizovala, že najviac z nich evidovala najväčšia Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, ktorá vlani zaznamenala viac ako 200- tisíc návštev:
„Momentálne pripravujeme ďalšiu novinku. Zaujímavou technologickou inováciou bude integrácia umelej inteligencie do knižnično-informačných systémov čo znamená, že v budúcnosti môže byť vyhľadávanie kníh ešte intuitívnejšie a personalizovanejšie.“
Prešovská župa má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti osem regionálnych knižníc. Tie nie sú v dnešnom online svete stratené a pružne reagujú na požiadavky súčasnej doby, ako aj na potreby svojich návštevníkov.
„Svojim čitateľom ponúkajú knižničný online katalóg, e-knihy, digitálne preukazy, ale aj mnohé online aktivity. Počet čitateľov závisí od počtu obyvateľov sídla knižnice a príslušného regiónu, keďže naše knižnice majú regionálny charakter. Prirodzene, najviac čitateľov má dnes komplexne vynovená a moderná Krajská knižnica Pavla Orságha Hviezdoslava v Prešove, najmenej Knižnica Jána Henkela v Levoči,“ skonštatovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.
Knižnice ani tu už nie sú iba miestom čítania a požičiavania kníh. Takisto sú centrami organizovania podujatí na podporu čítania, literárnych festivalov, významných konferencií či workshopov. Podľa Jeleňovej sú miestami stretnutí so zaujímavými osobnosťami:
„Na nárast registrovaných používateľov má vplyv úspešná projektová činnosť našich knižníc, ktorá prináša inovatívne metódy práce s čitateľmi a zatraktívňuje knižničné priestory a služby. K popularite knižníc prispievajú aj dva krajské bibliobusy, ktoré poskytujú knižnično-informačné služby pre mestá a obce v okresoch Svidník, Stropkov, Poprad, Kežmarok a Levoča.“
Autor: RÁDIO KOŠICE