Samosprávy sa pripravujú na povinný zber textilu, chýbajú však usmernenia od štátu

VýchodSpravodajstvo

V Košiciach už funguje pilotný projekt.

Triedený zber textilu nebol doteraz povinný, to sa však od začiatku budúceho roka zmení. Cieľom je, aby staré oblečenie nekončilo na skládke. Podľa najväčšieho recyklátora textilu na Slovensku však nie sme pripravení taký odpad vo veľkom recyklovať a môže aj tak nakoniec na skládke skončiť.

Niektoré samosprávy už textil zbierajú. Iné sa na túto povinnosť ešte iba pripravujú. Pozreli sme sa na to, ako to funguje na východe a Liptove. Košický magistrát v spolupráci so zberovou spoločnosťou KOSIT a organizáciou Úsmev ako dar zabezpečuje pilotný projekt zberu textilu na opätovné použitie. Takto vyzbieraný textil je vytriedený a putuje na pomoc rodinám v núdzi.

„Mesto Košice zároveň zabezpečuje zber textilného odpadu na zberných dvoroch, kde ho môžu občania odovzdať bezplatne. Tento odpad je následne energetický zhodnotený činnosťou R1. V rámci tohto ako samospráva už v súčasnosti zabezpečujeme zber textilného odpadu aj textilu na opätovné použitie nad rámec aktuálne platnej legislatívy. Pozorne sledujeme túto tému a budeme čakať na vyhlášku, ktorá by presne určila, ako by mal zber textilu vyzerať po zavedení povinnosti od 1.1.2025,“ povedal hovorca mesta Dušan Tokarčík.

V Prešove naďalej prebieha zber použitých odevov, obnosenej obuvi a odpadového textilu, ktorý v meste funguje už niekoľko rokov. Z metropoly Šariša však zmizli kontajnery na šatstvo súkromnej spoločnosti. Ako informoval hovorca mesta Michal Hudák, súkromná spoločnosť všetky svoje kontajnery slúžiace na zber obnoseného šatstva, odevov a obuvi stiahla v priebehu minulého mesiaca.

Kontajnery boli od leta minulého roka umiestnené pri nákupných strediskách na sídliskách Šváby a Sekčov, a tiež na Sídlisku III a Sídlisku II. Medzi viaceré dôvody odchodu, ktoré uviedla súkromná spoločnosť, patrili napríklad geopolitické faktory, ktoré vplývajú aj na zber textilu v Prešove, neschopnosť Ministerstva životného prostredia, ale aj arogancia a ľahostajnosť ľudí.

„Obnosené šatstvo sa ešte vždy zbiera aj vo vybraných obchodných reťazcoch a mnohé občianske združenia a firmy organizujú jednorázové kampane na výmenu vhodného obnoseného šatstva a obuvi resp. na charitu.  Radi by sme vám odpovedali na vaše otázky konkrétnymi odpoveďami, ako sa bude celý nový systém procesovať, avšak k nabehnutiu na novú európsku legislatívu od roku 2025 neprišiel zo strany ministerstva ani základný balík informácií pre samosprávy. Odbor životného prostredia na MsÚ v Prešove v týchto chvíľach pracuje na vytvorení systému zberu a triedenia textilného odpadu v Prešove, rovnako aj na analýze finančných dopadov na rozpočet mesta,“ vysvetlil Hudák.

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/kosiceofficial

V metropole Zemplína zabezpečujú zber odpadového textilu už niekoľko rokov. V meste je rozmiestnených 12 červených kontajnerov určených na zber textilného odpadu. Zber, odvoz i spracovanie vyzbieraného textilného odpadu zabezpečuje spomínaná spoločnosť.

„V prípade textilu, ktorý je ešte ďalej použiteľný, ho posúvajú na ďalšie využitie do charitatívnych organizácií a pod., pri textile, ktorý už použiteľný nie je, zabezpečujú jeho likvidáciu. Pre rok 2025 bude za účelom zabezpečenia zberu textilného odpadu uzatvorená nová zmluva, povedala hovorkyňa mesta Mária Stričková.

Humenné zaviedlo zber textilu, ako jedna z prvých samospráv, ešte v roku 2012. Marián Škuba z mestského úradu nám potvrdil, že na nový systém sú tak pripravení:

„V rámci zavedenia zberu textilu bolo v meste Humenné osadených spolu 50 kontajnerov na textil. Nachádzajú sa vo všetkých mestských častiach. Zberová spoločnosť Lutex, ktorá kontajnery vyprázdňuje a zabezpečuje zhodnotenie vyzbieraného textilu, má ku každému z nich priradené GPS súradnice. Systém im uľahčuje bez problémov sa vyznať v teréne a mať prehľad o naplnenosti kontajnerov. K vyprázdňovaniu textilných kontajnerov dochádza zvyčajne jedenkrát za dva týždne. Zvýšenie ich počtu sa aktuálne neplánuje. V rámci zmluvy je zber textilu, jeho odvoz a zhodnotenie realizované bezodplatne. Veríme, že situácia sa nezmení ani od 1. januára 2025.“

Ako nás informovali zo spišskonovoveskej radnice, zber šatstva realizujú už dlhodobo, v minulosti boli v meste rozmiestnené na tento účel špeciálne kontajnery, tento systém sa však neosvedčil, keďže kontajnery boli terčom rôznych skupín obyvateľov. Z tohto dôvodu sa mesto podľa Jany Bartošovej rozhodlo zmeniť systém zberu a momentálne je možné šatstvo odovzdať iba na zbernom dvore na Sadovej ulici v Spišskej Novej Vsi:

„Mesto má v súčasnosti uzatvorenú platnú rámcovú dohodu o poskytovaní služieb v odpadovom hospodárstve so spoločnosťou, ktorej súčasťou je aj zber použitého šatstva a textilu, ktorý sa zároveň už aj realizuje, takže pre mesto nedochádza prijatím zákona v tejto oblasti k žiadnej zmene. Čo sa týka nakladania s vyzbieraným textilným odpadom, táto činnosť je už v kompetencii zberovej spoločnosti. Z hľadiska financií aktuálne nie je možné odhadnúť finančný dopad, keďže príručka zverejnená MŽP nijako nešpecifikuje rozsah, v akom má byť tento zber vykonávaný.

Ako pre Rádio Košice uviedla hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Perďoch Čapčíková, ani im zber textilu nie je cudzí. V meste ho zaviedli prostredníctvom externej firmy od roku 2019 na desať rokov. Vlani takto vyzbierali 60 ton. Veci idú primárne na sociálne účely. Musia ale ešte zaviesť zber textilného odpadu, teda takého, ktorý nebude slúžiť na ďalšie použitie.

„Kým však ministerstvo určí bližšie podmienky tejto povinnosti, budú môcť obyvatelia odovzdať textilný odpad na zberných dvoroch v čase ich prevádzkových hodín. Aktuálne so zberovou spoločnosťou rokuje mesto o podmienkach vzhľadom na ich možnosti zvozu. Aké výdavky bude mať mesto so zavedením a vykonávaním triedeného zberu textilného odpadu, bude závisieť od rozhodnutia MŽP. Ich výšku je aktuálne ťažké určiť, keď nepoznáme bližšie podmienky ministerstva pre tento zber a ani podmienky, za ktorých budú odpad odoberať jeho spracovatelia,“ uzavrela hovorkyňa.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre