Šarišské hradné hry prinesú návrat do minulosti

PrešovKultúra

Organizátori si spolu s návštevníkmi pripomenú 720. výročie udelenia mestských výsad kráľom Ondrejom III.

Hrad Šariš bude dnes (25.8.) patriť štrnástemu ročníku Šarišských hradných hier. Organizátori podujatia si spolu s návštevníkmi pripomenú 720. výročie udelenia mestských výsad kráľom Ondrejom III. Táto historická udalosť sa stala 28. januára 1299, pričom mestské privilégiá získali Sasi z Prešova, Sabinova a Veľkého Šariša. „Tieto výsady mali v dejinách nášho mesta veľký význam. Stalo sa slobodným. Výsadami sa mesto spolu s Prešovom a Sabinovom politicky i právne vyčlenili,“ vysvetlil primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall.

Foto
Hrad Šariš / TASR

Hlavný program na hradnom nádvorí začne o 14.00 hod. vystúpením šermiarov. „Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na krátke divadelné predstavenie, v rámci ktorého sa udelia mestské výsady kráľom Ondrejom III. Potom bude nasledovať dobový oslavný tanec, do ktorého by sme radi zapojili aj návštevníkov. Tohtoročnou novinkou bude rytiersky turnaj na koňoch,“ uviedla riaditeľka Kultúrno-informačného centra vo Veľkom Šariši Mária Gáborová s tým, že na hrade odznie aj slávnostná salva.

Návštevníci si budú môcť vychutnať dobové jedlá či upečený chlebík v kamennej peci. Predstavia sa aj ľudoví remeselníci a budú sa raziť mince. Deti sa môžu tešiť na drevený kolotoč. Program sa začína už na ceste na hradné nádvorie, čo potvrdila aj Gáborová: „Hostia sa budú zabávať už na lesnej ceste na hrad. Čakajú ich rozprávky a interaktívne scénky, kde ich budeme vťahovať do deja. Všetci sa majú na čo tešiť.“ Na lúke pod hradom vystúpia sokoliari, šermiari a remeselníci. Deti sa budú môcť vyšantiť v nafukovacom hrade či povoziť na koňoch.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre