Parametre posudzovania sa rozšíria.
Opozičná strana SaS dnes v Košiciach skritizovala vládny návrh zákona o podpore prioritných okresoch, ktorý nahradí aktuálny zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Poslanec Vladimír Ledecký poukázal na zmenu pri určovaní okresov, ale aj na to, že ich počet stúpne, pričom rozpočet na ich podporu sa zmenší:
„Zvyšuje sa nám počet okresov z 19 na 25, ale čo je ešte dôležitejšie, znižuje sa nám rozpočet zo 17 miliónov na 11,5 milióna eur na tento rok a na ďalšie roky sa predpokladá ešte menší rozpočet.“
Pomoc treba podľa neho koncentrovať na naviac postihnuté oblasti. Upozornil, že minister sociálnych vecí navyše bude môcť meniť vyhlášku tak, ako mu to príde vhodné. Strana hovorí o nesystémovom rozdeľovaní a skresaní financií pre najmenej rozvinuté regióny.
Aktuálne sú najmenej rozvinuté okresy vymedzené na základe miery nezamestnanosti. Po novom majú vzniknúť tzv. prioritné okresy. O tom, koľko peňazí získajú, budú určovať viaceré parametre vrátane socio-ekonomickej situácie, demografického stravu či infraštruktúry.
„V kritériu nezamestnanosti sa vám odráža všetko. Prečo ideme rozširovať parametre, ak nevieme vyriešiť hlavný problém, ktorý pretrváva, a to nezamestnanosť. Vláda to odtláča a nevie riešiť,“ skonštatoval Ledecký s tým, že v novembri bolo na Slovensku skoro 64-tisíc dlhodobo nezamestnaných ľudí.
Kritizoval aj to, že koalícia neakceptovala viaceré dôležité pripomienky v rámci medzirezortného konania:
„Za najdôležitejší považujem podnet generálnej prokuratúry, ktorá poukázala na to, že jednotlivé ukazovatele nie sú v zákone nijako definované.“
Krajský predseda strany v Košiciach Peter Čech doplnil, že ak sa rozdelenie financií podriadi politickým záujmom, celá myšlienka podpory stratí svoj význam:
„Namiesto toho, aby sa tieto regióny skutočne pozdvihli, reálne hrozí, že peniaze skončia tam, kde to vyhovuje niekoľkým vyvoleným, a nie tam, kde je ich najväčšia potreba.“
Potrebné sú podľa neho mechanizmy, ktoré zabezpečia, že financie budú rozdeľované spravodlivo a transparentne.
Viceprimátor Košíc Marcel Gibóda vyzval vládu, aby nerozhodovala o tom, čo a kde financovať podľa politického trička spriatelených starostov, ale podľa toho, čo potrebujú ľudia v regiónoch.
Minister investícií Richard Raši reagoval, že s novým zákonom súhlasili zástupcovia regiónov, pričom vychádza z ich požiadaviek. Podľa ministra sa pod desiatich rokoch ukázalo, že kritérium nezamestnanosti je nepostačujúci údaj a komplexné ukazovatele dotvárajú reálny obraz o socio-ekonomickej situácii. Zmena sa týka aj toho, že výbory sú tvorené na základe územnej dohody socio-ekonomických partnerov.
„Napríklad primátori a starostovia spomedzi seba volia člena výboru a firmy pôsobiace v tripartite postupujú rovnako. Ďalším členom je zástupca samosprávneho kraja a štát zvýšil vplyv územia a znížil počet svojich zástupcov,“ uviedol Raši.
Rezort podľa neho rozšíril možnosť využiť príspevok napríklad na spolufinancovanie projektov cezhraničnej spolupráce:
„Model viacerých komplexných údajov posudzujúcich kvalitu života v okresoch bol celý minulý rok konzultovaný s komunálnymi lídrami počas našich rezortných dní. Voči ukazovateľom v medzirezortnom pripomienkovom konaní neboli vznesené pripomienky a návrh bol akceptovaný všetkými členmi Rady vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ.“
Štátny tajomník doplnil, že ministerstvo vedie s regiónmi permanentný dialóg, a preto aj vyhláška k zákonu bude predmetom štandardného pripomienkového konania.
Zdroj: TASR