SaS zostáva v koalícii. S celoplošným testovaním však nesúhlasí

SlovenskoKoronavírus

Sulík odmieta, že by bol zodpovedný za smrť stoviek ľudí na koronavírus.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) stojí za svojím predsedom Richardom Sulíkom a zostáva v koalícii. Argumentuje tým, že jej vystúpenie z vlády by nebolo v záujme Slovenska, preto ostávajú pevnou súčasťou koalície. Zároveň vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby rešpektoval dohodu, že sa nebudú verejne kritizovať bez toho, aby predtým bola koaličná rada.

Ako uviedol generálny manažér strany Roman Foltin, na tomto stanovisku sa dohodla republiková rada SaS. Liberáli zároveň vyzvali k riešeniu aktuálnej situácie a k odloženiu sporov.

„Republiková rada ako najvyšší orgán strany SaS, poslanecký klub SaS a zástupcovia regionálnych štruktúr strany SaS vrátane predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, stoja za svojím predsedom, ktorý môže rátať s ich plnou podporou,“ prečítal z uznesenia rady Foltin.

Osobné konflikty vo vláde podľa SaS prichádzajú v najnevhodnejšom čase a energia by sa mala míňať na riešenia. Foltin skonštatoval, že sa deje sa opak, čo spôsobuje rozoštvávanie a polarizáciu spoločnosti.

Foto
Richard Sulík / TASR

Sulík zdôraznil, že ak by pretrvávali osobné útoky zo strany premiéra, bude ich ignorovať. V prípade, ak by došlo ku konfrontácii či obvineniam na základe neprávd, bude sa snažiť veci vysvetliť. Líder SaS nesúhlasí s tvrdením, že posielal Matovičovi odkaz s pohrozením, že vystúpia z koalície. Podľa Sulíka by nestratila väčšinu a mohla by ďalej vládnuť.

Šéf SaS odmieta zodpovednosť za nákup RapiGen testov na koronavrís. Podľa jeho slov nákup pred prvým celoplošným testovaním riadil Matovič a odsúhlasila ho komisia tvorená aj zástupcami rezortu zdravotníctva a Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. Tiež nesúhlasí, že SaS bola v decembri proti sprísňovaniu opatrení.

Líder liberálov povedal, že pred sprísňovaním pravidiel poslal mail o potrebe okamžitého prijatia lokálnych opatrení a logického zrozumiteľného plánu. Sulík doplnil, že na predvianočnom rokovaní vlády diskutovali o termíne lockdownu a navrhol neskorší:

„Rozdiel bol dva dni. Navrhoval som to preto, aby dotknuté subjekty mali čas sa novým pravidlám prispôsobiť. Štát sa nedá riadiť tak, že vy si ráno niečo spomeniete, večer je zákon a ďalšie ráno to má platiť pre päť miliónov ľudí,“ dodal Sulík s tým, že ak by platil semafor SaS, vo viacerých okresoch by sa už skôr sprísnili opatrenia.

Minister hospodárstva odmieta, že by bol zodpovedný za smrť stoviek ľudí na koronavírus. Podľa neho premiér v tom zašiel priďaleko. Sulík v jeho grafe o zbytočných obetiach pandémie nevidel žiadne relevantné dáta, len dohady a nevie, kto ho pripravil.

Plošné testovanie

SaS nepodporí povinné testovanie na ochorenie COVID-19 u zamestnávateľov vo firmách a nesúhlasí ani s celoplošným testovaním obyvateľov v takej forme, ako to bolo vlani v novembri.

Sulík chce na najbližšie rokovanie vlády predložiť vypracovaný plán testovania vo firmách, ktorý by mal byť založený na dobrovoľnosti. Jednotlivé spoločnosti by mali dostať testy aj kompenzáciu nákladov. Zamestnávatelia sú podľa Sulíka na to, aby vytvárali nejaké hodnoty, dávali zamestnanie ľuďom a nemali by sa zaťažovať ďalšími povinnosťami.

Čo sa týka celoplošného testovania, Sulík uprednostňuje posilnenie mobilných odberných miest. Tie by mohli byť motivované napríklad tým, že za každý test dostanú navyše nejakú sumu.

„Teda budú motivovaní robiť viac testov. Možno zriadia viac odberných miest, niektoré možno budú otvorené cez víkend. Takým štýlom, ako to bolo v novembri, to považujem za plytvanie zdrojmi, personálnymi aj finančnými,“ uzavrel Sulík s tým, že testovať treba hlavne najviac zasiahnuté okresy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre