Futbalisti Argentíny šokujúco prehrali vo svojom prvom zápase na 22. majstrovstvách sveta. V utorkovom stretnutí C-skupiny v katarskom meste Lusail podľahli Saudskej Arábii 1:2, ktorá tak ukončila ich sériu 36 zápasov bez prehry.
Argentínčania naposledy prehrali v roku 2019 v semifinále Copa America s Brazílou 0:2. V zápase ich poslal v 10. minúte do vedenia Lionel Messi z penalty, ktorý skóroval už na štvrtom šampionáte, no po prestávke zariadili šokujúci obrat Saleh Al-Sheri a Salem Al-Dawasri. Saudská Arábia štartuje na šiestych MS, najlepšie si viedla v roku 1994, keď prehrala v osemfinále.
Šancu na reparát bude mať Argentína v sobotu 26. novembra, keď nastúpi proti Mexiku (20.00), Saudi odohrajú svoj druhý zápas v C-skupine v rovnaký deň proti Poľsku (14.00).
C-skupina, 1. kolo:
Argentína - Saudská Arábia 1:2 (1:0)
Góly: 10. Messi (z 11 m) - 48. Al-Shehri, 53. Al-Dawsari. Rozhodovali: Vinčič - Klancnik, Kovačič (všetci Slov.), ŽK: Al-Malki, Al-Bulaihi, Al-Dawsari, Abdulhamid, Al Abed, Al-Owais, 88.012 divákov.
Argentína: E. Martínez – Molina, C. Romero (59. Li. Martinez), Otamendi, Tagliafico (71. Acuňa) – de Paul (59. Fernandez), Paredes – Di Maria, Messi, Gomez (59. Alvarez) – La. Martinez
Saudská Arábia: Al-Owais – Abdulhamid, Tambakti, Al-Bulaihi, Al-Shahrani (90.+9 Al-Breik) – Al-Buraikan (89. Asiri), Kanno, Al-Malki, Al-Faraj (45.+4 Al Abed, 89. Al-Amri), Al-Dawsari – Al-Shehri (78. Al-Ghanam)
Favorit sa od úvodu zahryzol do súpera, už po necelých dvoch minútach mal veľkú šancu Lautaro Martinez, ale jeho pokus k žrdi vytlačil Al-Qwais. V 9. minúte fauloval Abdulhamid v šestnástke Leandra Paredesa v snahe o zakončenie, arbiter Vinčič aj s pomocou VAR-u ukázal na biely bod. Messi penaltu s prehľadom premenil. Ten istý hráč dostal loptu za obranu v 23. minúte, obišiel brankára, ale gól pre ofsajd neplatil. Z gólu sa predčasne tešil aj Lautaro Martinez o štyri minúty neskôr, keď po pase Rodriga de Paula prehodil vybiehajúceho brankára, ale ani tento gól pred tesný ofsajd neplatil. A rovnaká situácia nastala aj v 35. minúte, keď opäť zakončujúci Martinez stál v postavení mimo hry.
Po prestávke Saudi šokovali favorita v 48. minúte, keď prihrávku pred šestnástku podcenili obaja argentínski stopéri a Saleh Al-Sheri krížnou strelou okolo brankára k vzdialenejšej žrdi vyrovnal. Reakcia favorita neprichádzala a v 53. minúte prišiel druhý šok pre Albicelestes. K lopte sa dostal Salem Al-Dawasri a presne mierenou strelou poslal Saudov do vedenia. Tréner Argentínčanov Lionel Scaloni zareagoval trojnásobným striedaním, na ihrisko prišli Lisandro Martínez, Julian Alvarez a Enzo Fernandez. Ešte predtým mali Argentínčania šancu vyrovnať, ale pred Messim dobre zakročil Tambakti. S prichádzajúcim záverom duelu tlak favorita silnel, ale veľkú senzáciu v jeho neprospech už nedokázal odvrátiť ani počas 14 minút nastavenia.
Herve Renard, tréner Saudskej Arábie: "Všetky hviezdy na oblohe dnes boli naklonené k nám, ale nezabudnite, že Argentína je stále fantastický tím. Taký je futbal, niekedy sa môžu stať úplne šialené veci. Keď prídete na majstrovstvá sveta, musíte si veriť, vo futbale sa môže stať čokoľvek. V prvom polčase sme nehrali dobre. Náš blok bol kompaktný, ale náš tlak na stredných obrancov a defenzívneho stredopoliara Leandra Paredesa nestačil. Ak by sme v tom čase inkasovali druhý gól, zápas by sa už len dohral."
Saleh Al-Shehri, útočník Saudskej Arábie: "Ak si veríte, môžete dosiahnuť čokoľvek. Nepozeráme sa na to, kto proti nám hrá a verili sme, že sa môžeme postarať o senzáciu."
Lionel Scaloni, tréner Argentíny: "Teraz musíme v skupine vyhrať oba ďalšie zápasy, aby sme postúpili. Nepodcenili sme súpera, rešpektovali sme ho a nie je to dôvod našej prehry. Saudská Arábia má kvalitný a veľmi dobre fyzicky pripravený tím s technickými hráčmi. Gratulujeme súperovi, hoci je ťažké sa s tým zmieriť. Mohli sme pri milimetrových situáciách viesť 2:0, napokon prišli dva momenty súpera, ktoré zmenili priebeh zápasu."
Lautaro Martinez, útočník Argentíny: "Veľmi to bolí. Mali sme veľkú nádej, že majstrovstvá sveta začneme víťazstvom. Zápas sme prehrali pre naše chyby. Sú detaily, ktoré rozhodujú a my musíme napraviť chyby. V prvom polčase sme mali streliť viac ako jeden gól, ale toto sú majstrovstvá sveta a teraz pre nás bude každý ďalší zápas v skupine ako finále."
Lionel Messi, útočník Argentíny: "Je to veľmi tvrdá rana. Táto prehra veľmi bolí, ale musíme si naďalej veriť. Nevzdávame sa a v nasledujúcom dueli proti Mexiku pôjdeme za víťazstvom."
Ohlasy svetových médií
BBC: "Odvážna a brilantná Saudská Arábia sa postarala o jeden z najväčších šokov v histórii MS, keď dvoma gólmi otočila skóre s favorizovanou Argentínou."
goal.com: "Šokovaná Argentína. Fantastický gól Al-Dawsariho zabezpečil Saudskej Arábii historické víťazstvo."
kicker.de: "Dvojitý úder po prestávke: Saudská Arábia senzačne zdolala favorita na titul Argentínu."
bild.de: "Blamáž v súboji s megaoutsiderom. Poníženie na MS pre Lionela Messiho."
Frankfurter Allgemeine Zeitung: "Senzácia v Lusaile. Messiho misia odštartovala debaklom."
ESPN: "Jedna z najvýraznejších senzácií v histórii svetových šampionátov v podaní Saudskej Arábie."
isport.cz: "Obrat outsidera a prvý veľký šok na MS."
sport.cz: "Messi a spol. na kolenách. Svetový šampionát zažil obrovský šok."
aktualne.cz: "Futbalový svet je hore nohami. Namiesto ďalšej kanonády prišiel šok."
Dáni remizovali s Tuniskom
V utorkovom úvodnom stretnutí D-skupiny medzi Dánskom a Tuniskom sa zrodila prvá bezgólová remíza na MS. Dánsky stredopoliar Christian Eriksen sa predstavil v prvom zápase na vrcholnom podujatí po vlaňajšom kolapse na ME.
Tunisania sa v prvom polčase prezentovali aktívnou hrou, ale ich gól v 23. minúte neplatili pre ofsajd. Predčasne sa z presného zásahu tešili po prestávke aj Dáni, ktorí mali v druhej časti mierne navrch, ale ani oni nedokázali prekonať obranu súpera.
Dáni odohrajú ďalší zápas v sobotu 26. novembra proti favoritovi skupiny z Francúzska (17.00). Tunisko nastúpi v ten istý deň proti Austrálii (11.00).
D-skupina, 1. kolo:
Dánsko - Tunisko 0:0 (0:0)
Rozhodovali: Palazuelos - Mendez, Paredes (všetci Mex.), ŽK: Kristensen, Jensen - Khenissi, 88.012 divákov.
Dánsko: Schmeichel – A. Christensen, Kjaer (65. Jensen), Andersen – Maehle, Höjbjerg, Eriksen, Delaney (45+1. Damsgaard), Kristensen – Dolberg (65. Cornelius), Skov Olsen (65. Lindström)
Tunisko: Dahmen – Bronn, Meriah, Talbi – Abdi, Laidouni (88. Sassi), Skhiri, Drager (88. Wajdi)- Msakni (80. Mejbri), Slimane (67. Sliti) - Jebali (80. Khenissi)
Prvý polčas mal vysoké tempo, ktoré lepšie zvládali africkí futbalisti. Tunisania predviedli dobrú organizáciu hry v defenzíve a hrozili aj na súperovej polovici. Dáni sa nedokázali takmer vôbec presadiť v hre po zemi, a tak boli nútení skúšať to centrovanými loptami do pokutového územia. Tam si však Tunisania postrážili dôležité priestory a dokázali vždy loptu odvrátiť do bezpečia. V 23. minúte dostal dlhú prihrávku za obranu Isam Jebali, ktorý síce zakončil akciu presne, radosť mu však prekazil ofsajdový verdikt. Tunisko nepoľavilo v aktivite, ten istý hráč sa dokázal uvoľniť v súperovej šestnástke v 43. minúte a Dánsko podržal brankár Kasper Schmeichel, ktorý vyrazil lob tuniského útočníka na roh.
V 55. minúte sa podarilo Dánom prelomiť obranu súpera a v páde zakončil úspešne Skov Olsen, ale pár sekúnd pred gólom bol v jasnom ofsajde Mikkel Damsgaard. Tento moment však "nabudil" dánsky tím k ešte výraznejšej aktivite. V 69. minúte nebezpečne vystrelil spoza šestnástky Christian Eriksen a dobrým zákrokom sa blysol brankár Aymen Dahmen. O minútu neskôr rozohral kapitán Dánska rohový kop, po ktorom mohol na zadnej žrdi otvoriť skóre striedajúci Andreas Cornelius, ale v krkolomnej pozícii v blízkosti bránkovej čiary nedokázal sklepnutú loptu usmerniť do bránky. Ani v závere sa skóre nezmenilo a na prebiehajúcich MS sa tak zrodila prvá bezgólová remíza.
Kasper Hjulmand, tréner Dánska: "Hrali sme príliš nervózne a pomaly. Niet pochýb o tom, že sme hrali pod naše možnosti. Situácia sa komplikuje, ale nie je koniec. Stále sme v polovici turnaja, aj keď hlavy by sme mali vyššie, keby sme dosiahli lepší výsledok."
Jalel Kadri, tréner Tuniska: "Podpora fanúšikov bola pre nás pozitívnym faktorom. Psychicky nás to veľmi povzbudilo a veríme, že v tom budeme pokračovať v ďalších zápasoch. Dobre sme si počínali po taktickej i fyzickej stránke."
Aissa Laidouni, stredopoliar Tuniska: "Chceli sme vyhrať a myslím si, že sme na to mali šance, ale nakoniec sme spokojní aj s remízou."
Lewandowski nedal penaltu
Futbalisti Mexika odštartovali svoje pôsobenie na majstrovstvách sveta remízou 0:0 v zápase C-skupiny s Poľskom. Obrovskú príležitosť na svoj prvý gól na svetovom šampionáte mal Robert Lewandowski, poľský kanonier však v 58. minúte nepremenil pokutový kop.
Celý duel mali herne navrch Mexičania, ktorí vystrelili celkovo štrnásťkrát. Poliaci hrali v prvom polčase v hlbokom obrannom bloku a viackrát ich podržal aj brankár Wojciech Szczesny. Po druhom stretnutí C-skupiny je tak na čele tabuľky prekvapivo Saudská Arábia, ktorá zdolala favorizovanú Argentínu 2:1.
Lewandowski nepremenil penaltu, ktorú rozhodca Chris Beath nariadil po tom, ako Hector Moreno fauloval práve hráča Barcelony. Najlepší strelec v histórii poľskej reprezentácie sa tak gólovo nepresadil ani vo svojom štvrtom zápase na svetovom šampionáte, v ktorom bola prvýkrát medzi rozhodcami žena. V úlohe štvrtého arbitra sa predstavila Francúzka Stephanie Frappartová, ktorá má na svojom konte už aj tohtoročné finále Francúzskeho pohára medzi Nice a Nantes (0:1).
C-skupina, 1. kolo:
Mexiko - Poľsko 0:0
Rozhodovali: Beath - Beecham, Schetinin (všetci Aus.), ŽK: Sanchez, Moreno - Frankowski, 39.369 divákov
Mexiko: Ochoa – Sanchez, Montes, Moreno, Gallardo – Herrera (71. Rodriguez), Alvarez, Chavez – Lozano, Martin (71. Jimenez), Vega (84. Antuna)
Poľsko: Szczesny – Cash, Bereszynski, Glik, Kiwior, Zalewski (46. Bielik) – Kaminski, Krychowiak, Szymanski (72. Frankowski) - Zielinski (87. Milik), Lewandowski
Na začiatku zápasu vyvíjali väčší tlak Mexičania. Lozano najprv prekvapil v obrane Kiwiora a o niečo neskôr hlavičkoval po rohovom kope Moreno. Stretnutie pokračovalo v rovnakom duchu, do veľkej príležitosti sa dostali Vega i Gallardo. Proti druhému menovanému vybehol Szczesny a loptu spred prázdnej brány vzápätí "upratal" Kaminski. Krátko pred prestávkou Mexičania útočili ešte aktívnejšie a o najväčšie ohrozenie brány sa postaral Sanchez. Poliaci však hrali v obrannom bloku, veľký počet centrov zneškodnil Szczesny. Súper ich predčil 6:1 na strely a mal dve tretiny času loptu v moci.
Aj po prestávke mali loptu viac na kopačkách Mexičania, ale obrovskú príležitosť v podobe pokutového kopu dostal ich súper. Do šestnátsky sa predral Lewandowski a VAR dodatočne vyhodnotil v jeho súboji s Morenom faul. Brankár Ochoa však správne odhadol smer jeho nevýrazného pokusu a Poliaci neskórovali ani bezprostredne po penalte. Iniciatívu prebrali opäť Mexičania a ich súper mal oporu najmä v Szczesnom. Ten si poradil napríklad so strieľaným centrom Alvareza, ktorého smer zmenil Martin. K jednej z mála možností sa dostali aj Poliaci. Krychowiak však nedokázal zakončiť pri rohovom kope a nevyšla mu ani strela z diaľky v úplnom závere. V Katare sa tak zrodila po zápase medzi Dánskom a Tuniskom druhá bezgólová remíza.
Czeslaw Michniewicz, tréner Poľska: "Výsledok ukázal určité zmeny, ku ktorým sme pristúpili v zostave. Myslím si, že to vyšlo. Na šance Mexika si nepamätám, čakal som na tú našu a prišla. Je to škoda, ale Roberta (Lewandowského) nikto neobviňuje. Mnoho elitných hráčov nedalo na MS gól. Bolo aj pár momentov, keď sme v pokutovom území mohli hrať pokojnejšie. Nevyšlo to."
Guillermo Ochoa, brankár Mexika: "Bolo to skvelý zápas, stál proti nám dobre pripravený súper. Hráči Poľska pôsobia v elitných kluboch a vedia pohroziť zo štandardných situácií. Za chytenou penaltou sú mesiace práce – náš trénersky štáb mal mnoho informácií, ktoré mi odovzdal. Lewandowski robil klamlivé pohyby, čo je uňho zvykom. Som rád, že sa mi to podarilo."
tabuľka:
1. Saudská Arábia 1 1 0 0 2:1 3
2. Poľsko 1 0 1 0 0:0 1
3. Mexiko 1 0 1 0 0:0 1
4. Argentína 1 0 0 0 1:2 0
Giroud vyrovnal rekord
Francúzi odštartovali svoje účinkovanie na šampionáte hladkým víťazstvom 4:1 nad Austráliou v D-skupine. V drese obhajcov titulu sa dvakrát gólovo presadil Olivier Giroud a vyrovnal tak reprezentačný rekord Thierryho Henryho. Obaja majú v národnom tíme na konte 51 presných zásahov.
Francúzi si zopakovali začiatok svetového šampionátu spred štyroch rokov, keď tak isto nastúpili v prvom zápase proti Austrálii (2:1). Tentokrát však potvrdili úlohu favorita jednoznačnejšie, triumf spečatili v druhom polčase dvoma gólmi v priebehu troch minút. Úvodný gól padol do ich bránky, keď z výstavnej akcie skóroval Craig Goodwin.
Jeden presný zásah si pripísal aj kanonier Kylian Mbappe a odvrátil tak scenár z vlaňajších ME. Tam zostal bez gólového zápisu.
D-skupina, 1. kolo:
Francúzsko - Austrália 4:1 (2:1)
Góly: 32. a 71. Giroud, 27. Rabiot, 68. Mbappe - 9. Goodwin. Rozhodovali: Gomes – Siwela (obaja JAR), Phatsoane (Les.), ŽK: Duke, Irvine, Mooy (všetci Aus.), 40.875 divákov
Francúzsko: Lloris – Pavard (89. Kounde), Konate, Upamecano, L. Hernandez (13. T. Hernandez) – Tchouameni (76. Fofana) – Griezmann, Rabiot – Dembele (77. Coman), Giroud (89. Thuram), Mbappe
Austrália: Ryan – Atkinson (Degenek), Souttar, Rowles, Behich – Mooy – McGree (73. Mabil), Irvine (85. Baccus) – Leckie, Duke (56. Cummings), Goodwin (74. Kuol)
Austrálčania zaskočili úradujúcich šampiónov v 9. minúte. Souttar našiel centrom z obrany Leckieho, ktorý si poradil s dvoma obrancami a poslal krížnu prihrávku na Goodwina. Ten poslal loptu do protipohybu Llorisa a otvoril skóre. Francúzsky tréner Deschamps musel po inkasovanom góle riešiť aj zranenie obrancu Lucasa Hernandeza, ktorého nahradil mladší brat Theo. Favorit odpovedal tlakom, na ktorý súper reagoval stiahnutím sa do obranného bloku. "Socceroos" však onedlho pohrozili opäť – skúšal to napríklad Duke, keď z diaľky tesne minul.
Ďalší gól bol vyrovnávajúci – Austrálčania odvrátili v 27. minúte hrozbu z rohového kopu, no vzápätí sa o center na hranicu malého vápna postaral práve Theo Hernandez. Ten našiel Rabiota, ktorý nezaváhal. Už o päť minút neskôr viedli Francúzi – do šance sa dostali po chybe Atkinsona pri rozohrávke. Loptu mu vzal Rabiot, ktorému pomohol pätičkou Mbappe a stredopoliar Juventusu posunul loptu pred prázdnu bránku Giroudovi. Dva góly v rýchlom slede "nabudili" úradujúcich majstrov a do konca prvého dejstva si vytvorili niekoľko šancí. Chýbala im však presnosť, pričom do najväčšej šance sa dostal Mbappe. Ten z bezprostrednej blízkosti prestrelil bránu z Griezmannovho centra. K príležitosti sa v nadstavenom čase dostali ešte aj Austrálčania, no Irvine hlavičkoval do žrde.
V úvode druhého dejstva prišlo okrem niekoľkých šancí Francúzov aj k nedovoleným zákrokom. Hlavný rozhodca Gomes udelil žltú kartu Dukeovi, ktorého vzápätí vystriedal Cummings. Po peknej výmene s Giroudom mal veľkú šancu opäť Mbappe, no útočník Paríža Saint-Germain minul. O chvíľu si vymenil loptu s Theom Hernandezom, ktorý poslal prihrávku Griezmannovi. Ten prekonal brankára Ryana, na čiare ho však zastúpil Behich. Pretrvávajúci tlak priniesol nakoniec gól aj Mbappemu, ktorý skóroval hlavičkou z hranice malého vápna po centri Dembeleho a o tri minúty zvýšil na 4:1 Giroud. "Socceroos" neprichádzali s iniciatívou a Deschamps tak pristúpil k niekoľkým striedaniam a doprial oddych Tchouamenimu i Dembelemu.
Graham Arnold, tréner Austrálie: "Zvládli to, sú predsa majstri sveta. Prvý polčas sme hrali dobre, po prestávke na hráčov doľahla únava. Svoje mužstvo pochválim, hrali proti obhajcom a môžu byť hrdí na svoj výkon."
Olivier Giroud, strelec dvoch gólov Francúzska: "Spokojní môžeme byť až so záverom, úvod nebol veľmi vydarený. Naša reakcia však bola rýchla, chvíľu po vyrovnávajúcom góle sme už viedli. Stále je čo zlepšovať, do vedenia sa musíme dostať rýchlejšie a mohli sme pridať aj ďalšie góly. Triumf pomôže dynamike, morálke a dôvere v mužstve."
tabuľka:
1. Francúzsko 1 1 0 0 4:1 3
2. Tunisko 1 0 1 0 0:0 1
3. Dánsko 1 0 1 0 0:0 1
4. Austrália 1 0 0 1 1:4 0
Zdroj: TASR