Schalkház ako košická ikona

KošiceHistoricKE

Najslávnejší a najhonosnejší košický hotel v histórii mesta môžu mladšie generácie poznať už len z historických záberov, archívnych správ, z literárnych diel autorov či zo spomienok pamätníkov. My vám prinášame jeho príbeh.

Foto
Schalkház na pohľadnici zo začiatku 20. storočia. / HistoricKE

Kto bol Lipót Schalkház?

Hotel Schalkház, najslávnejší a najhonosnejší košický hotel v histórii mesta, stál na mieste súčasného hotela Hilton. Vystavať ho dal Leopold (Lipót) Schalkház. Jeho slávnu históriu a krásnu architektúru môžu mladšie generácie poznať už len z historických záberov, archívnych správ, z literárnych diel autorov či zo spomienok pamätníkov. My sa v článku zameriame na to najzaujímavejšie, čo sa spája s touto košickou legendou.

V roku 1824  sa usadil v Košiciach a zanedlho podnikal aj so svojím synom. Leopold si prenajal hostinec, ktorý stál predtým na mieste hotela, okrem toho prevádzkoval kasíno v mestskej retude. Priestory hostinca prenajal istému Schvedovi, ktorý hostinec prispôsobil aj na ubytovanie. Leopoldovi sa natoľko darilo v podnikaní s vínom, že sa rozhodol vystavať prvotriedny hotel na mieste starého hostinca.

Kto bol architektom a staviteľom?

Staval ho známy košický staviteľ Peter Jakab, architektom bol Lajos Frey z Budapešti, interiéry realizoval Anton Hermann z Viedne. Aj vďaka týmto majstrom vo svojom obore vznikol architektonický skvost a dominanta Košíc pri vstupe do mesta z južnej strany.

Pýtate sa na slávnostné otvorenie hotela? Postavený bol v priebehu jedného roka a tak ako sa patrí, majiteľ dal pripraviť veľkolepú akciu - slávnostné otvorenie hotela, ktoré sa uskutočnilo 14. augusta 1873 a kde bolo pozvaných 900 hostí. Medzi hosťami nechýbala vtedajšia košická „smotánka“.

Foto

Oznam na fotografii

Mám tú česť dať na známosť veľaváženým, že som otvoril Grand Hotel v Košiciach, ktorého súčasťou je  kaviareň, jedáleň a hostinec, ako aj piváreň.

Pre dobré jedlo a nápoje, v izbách pre eleganciu, chuť a čistotu, ale všade a pre presné obsluhu za najlacnejšie možné ceny, potvrdzuje moje čestné meno.

Nakoniec mám česť Vám dať zvlášť na známosť, že pre uzavreté obedy a príležitostné oslavy mám pripravenú špeciálne zriadenú sálu, ktorá je pre p. t. publikum vždy k dispozícii.

Majitelia a prevádzkovatelia hotela v čase monarchie. V novembri 1873 však Leopold Schalkház náhle zomiera. Hotel chvíľu spravoval Jozef Wagner, ktorý mal skúsenosti už s vedením hotela Európa, potom Leopoldov syn a následne vedenie prevzala akciová spoločnosť, na čele ktorej stál neskorší mešťanosta mesta Edmund Éder.

Kultúrne centrum Košíc. Svoju slávnu históriu písal hotel koncom 19. a začiatkom 20. storočia, kedy tu bolo ubytovaných mnoho známych osobností, či už z umeleckej, alebo politickej oblasti. Schalkház sa medzičasom stal aj jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier v meste. V roku 1886 bola pristavaná tanečná a koncertná sála. Tento koncertný priestor bol centrom umeleckého života mesta. Chodievali sem vystupovať svetoznáme mená z hudobnej sféry, tiež i svetoví artisti a nejeden večer vystupovali aj prvotriedni komici.

Foto
Pozvánky na koncerty slávnych svetových spevákov a muzikantov v koncertnej sále Schalkházu. (r. 1909 a r. 1913) / HistoricKE

V roku 1896 sa v priestoroch hotela uskutočnilo vôbec prvé verejné premietanie filmu na území vtedajšieho Uhorska a keď odstavili staré divadlo kvôli výstavbe novej divadelnej budovy na prelome 19. a 20. storočia, práve Schalkház sa stal náhradným priestorom pre divadelné predstavenia.

Schalkház aj miestom politikov, prehliadok či športových udalostí

Nemožno opomenúť, že Schalkház bol často miestom, kde sa stretávali politici, konali sa tu rôzne politické mítingy. Menej známe je, že sa tu organizovali často aj prehliadky, napr. autosalóny a Schalkház bol často miestom športových súperení. Boxové zápasy a zápasenie tu bolo na programe hlavne v druhej dekáde 20. storočia.

Foto
Slovenský východ, október 1929 / HistoricKE
Foto
Slovenský východ, 28. november 1919 / HistoricKE
Foto
Slovenský východ, 19. 06. 1927 / HistoricKE

Významné narodenia

Hotel je zaujímavý aj tým, že sa tu narodili dve vo svete známe osobnosti. Dcéra Leopolda mladšieho – Sára. Sára sa stala členkou rehole Spoločnosti sociálnych sestier a za ukrývanie židov v Budapešti počas vojny ju Nemci neľútostne popravili. V roku 2006 bola blahorečená. Druhou známou osobnosťou je strojca prvého motorového lietadla v Rakúsko-Uhorsku Sándor Svachulay (Košice, 03. 06. 1875 - Budapešť, 25. 08. 1954).

Foto
Sára Schalkházi v letnej terase hotela Schaklház / HistoricKE

Za prvej Československej republiky. Po roku 1918 si potom kaviareň alebo reštauráciu od spoločnosti prenajímali rôzni súkromníci, od roku 1925 to bol Jaroslav Rohlena, ktorý viedol i hotel Imperiál na Mlynskej ulici.

Zaujímavosťou je, že po vzniku 1. ČSR sa v rámci „poslovenčovacích“ tendencií objavujú v novinách reklamy, ktoré hotel Schalkház uvádzajú v slovakizovanej verzii ako Šalkov dom. Celkovo mal hotel v medzivojnovom období 100 izieb, veľkú reštauráciu, tanečnú sálu, salónik, kaviareň, hostinec. V prízemí hotela sa nachádzali aj viaceré predajne. Hotel Schalkház bol strediskom mondénnej meštianskej spoločnosti, ale zároveň sa tu uskutočňovalo aj veľké množstvo spoločenských podujatí, stretnutia spolkov, plesy najrozličnejších organizácií, hudobné a recitačné večierky. Dobre známy personál, dlhoroční čašníci si časom sami niektorí otvorili reštaurácie, hrávali tu kapely z luxusných hotelov vo Viedni, Budapešti, Vysokých Tatier.

Foto
Slovenský východ, 21. január 1921 / HistoricKE

Nešťastný osud slávneho hotela

Počas druhej svetovej vojny mal hotel maďarských majiteľov a po jej skončení sa dostal pod národnú správu a vtedy ho aj premenovali na hotel Slovan. Po vojne sa do rekonštrukcie hotela málo investovalo a jeho sláva postupne upadala. I po vojne sa však organizovali zaujímavé kultúrne podujatia, Slovan sa napr. stal dejiskom prvých siedmych ročníkov košickej hudobnej jari (od r. 1956). V roku 1962 hotel uzavreli a 1. októbra 1963 sa rozhodlo, že pre havarijný stav musí byť asanovaný, čo sa v roku 1964 aj uskutočnilo. Podľa iných názorov, pre vtedajšiu vládnu stranu bol hotel symbolom „buržoázie“, a tak sa mestskí páni rozhodli postaviť nový socialistický stánok hotelierstva.

Foto
Hotel Slovan z roku 1957 / Štátny archív Košice

Autor: HistoricKE

 

Komentáre