Šefčovič bude v Európskej komisii podpredsedom pre medziinštitucionálne vzťahy

EurópaSpravodajstvo

Tento post si vyžaduje udržiavanie kontaktov a riešenie sporov s Európskym parlamentom a Radou Európskej únie.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič bude v budúcej Európskej komisii (EK) v období 2019 - 2024 podpredsedom pre medziinštitucionálne vzťahy. Výkonní podpredsedovia EK Frans Timmermans a Margrethe Vestagerová budú zodpovedať za európsku zelenú dohodu a za oblasť Európa pripravená na digitálny vek. Tretí výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis bude mať na starosti okruh ekonomika pre ľudí.

Foto
Maroš Šefčovič / TASR

Šefčovič si v EK udržal funkciu podpredsedu. V exekutíve Európskej únie bude jedným z piatich podpredsedov. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že v novej štruktúre eurokomisie budú ešte uvedení traja výkonní podpredsedovia. Šefčovič bude oficiálne zodpovedať za tematický okruh s názvom Medziinštitucionálne vzťahy a prognózovanie. Zároveň bude spolupracovať s viacerými eurokomisármi, pričom bude zodpovedný aj za svoju vlastnú agendu.

Slovenský eurokomisár má už skúsenosti s medziinštitucionálnymi vzťahmi z obdobia Komisie pod vedením Josého Manuela Barrosa. Vyžaduje si to udržiavanie kontaktov a riešenie sporov s Európskym parlamentom a Radou Európskej únie. Je to jedna z úloh, ktoré maximálne zviditeľňujú komisára povereného touto úlohou.

 

Zdroj: TASR

 

 

 

Komentáre