Semifinále KNL plné zvučných mien, uspeli hlavní favoriti

KošiceŠport

Košická nová liga v malom futbale speje k vyvrcholeniu. V pondelkových semifinálových zápasoch si postup do rozhodujúceho súboja o víťaznú trofej vybojovali favorizované tímy Rising Prospects a Vakatanka. Čiže dva najvyššie postavené tímy dlhodobej fázy.

Foto
Súboj medzi ASGuard a Rising Prospects ponúkol parádny futbal / PETER JESENSKÝ

Diváci na Janigovej si mohli užiť celú plejádu zvučných mien z prostredia veľkého i malého futbalu, ako aj futsalu. V akcii boli hneď traja účastníci nedávnych majstrovstiev Európy v malom futbale v Bosne (Adam Kuľha, Peter Terpaj a Filip Kis) a tím ASGuard posilnila dvojica českých futsalových majstrov Gabriel Rick – Peter Kozár.

V úvodnom súboji sa zrodilo papierovo hladké víťazstvo Vakatanky 5:0. Až také jednoduché to však obhajca trofeje nemal a početnou legionárskou skupinou vystužené Žlčové kamene mali viacero vyložených šancí. Zuby si však vylámali na skvelom brankárovi Tomášovi Drábovi a túžba po prekvapení klesala každým ďalším inkasovaným gólom.

„Určite to nebolo ľahké. Začiatok bol vyrovnaný a čakali sme na prvý gól. Veľmi nás podržal „Tuki“ a podstatné bolo, že sme potom párkrát skórovali. Ak by sme totiž prehrávali, tak by to bolo nervóznejšie a súper by cítil šancu,“ rozhovoril sa po postupe do finále obranca a strelec piateho gólu Vakatanky Adam Kuľha. Semifinálový duel proti Žlčovým kameňom odohral len pár dní po návrate z európskeho šampionátu v malom futbale. Slováci vyhrali v Bosne všetky tri zápasy základnej časti, no v prvom kole play-off vypadli po nezvládnutých penaltách s Belgickom. „Je to určite zmena z pohľadu kvality i nasadenia. Majstrovstvá Európy predstavovali vrcholný turnaj a to sklamanie stále neprebolelo. Hrali sme výborne a potom prišiel trpký koniec. Také niečo len tak neprebolí. Vetu – taký je futbal – som počul už hádam päťstokrát. Osobne som si poplakal aj po návrate domov a myslím na to každý deň. Hoci to bol úžasný zážitok, to sklamanie je silné.“

Foto
Adam Kuľha prekonáva brankára Dávida Riemera / PETER JESENSKÝ

Náplasťou na šampionátové sklamanie by mohol byť práve úspech v KNL. Finále je na programe už v stredu a Vakatanka už pocit prvenstva v tejto súťaži pozná. „Našim cieľom je určite zisk trofeje. Urobíme preto všetko a radi by sme obhájili titul. Finále však bude veľmi ťažké,“ uvedomuje si Kuľha.

Súperom Vakatanky bude totiž silný tím Rising Prospects. Ten nestratil v základnej časti ani jediný bod a v semifinále si poradil aj s nebezpečným ASG Guardom. Tím „sekuriťákov“ pritom posilnili aj čerství futsaloví majstri Česka a dlhoroční reprezentanti Rick s Kozárom. V bránke navyše nechýbal účastník posledných majstrovstiev sveta Stanislav Pella a v poli tretí z partie účastníkov ME Filip Kis.

„Bolo to veľmi ťažké, ale dôležité bolo, že sme strelili prvé góly. Súper má silnú power play, ale postrážili sme si to a podarilo sa nám skórovať do prázdnej bránky. Súper v závere doťahoval, ale našťastie sme si to postrážili. Dobre sme bránili a pekné zákroky mal i náš brankár,“ skonštatoval autor hetriku Jakub Špišák. Dva zo svojich troch gólov strelil počas power play súpera. „Som rád, že som pomohol tímu. ASGuard bol posilnený o skvelých hráčov a naozaj nám dali zabrať.“

Foto
Hráči Vakatanky Peter Terpaj a Marek Kuruc po góle / PETER JESENSKÝ

Finále proti Vakatanke bude zároveň súbojom dvoch najlepších tímov dlhodobej fázy. Diváci i hráči sa tak majú na čo tešiť.

„Máme im čo vracať, pretože vlani sme s nimi prehrali vo finále. Náš tím zatiaľ zbiera druhé a tretie miesta a už by sa teda patrilo získať aj nejakú trofej,“ pousmial sa Špišák. Po postupe nezabudol priateľsky podpichnúť bývalého spoluhráča Filipa Kisa. Reprezentant Slovenska prestúpil pred aktuálnou sezónou do ASG práve z Rising Prospects. „Vravel som mu, že mal zostať a mohol si zahrať finále. On si však nedal povedať.“

Foto
Autor hetriku Jakub Špišák / PETER JESENSKÝ

Spomínaný Kis zažil druhé sklamanie v priebehu niekoľkých dní. Viac ako semifinálová prehra v KNL ho však určite bolelo vypadnutie na európskom šampionáte.

„To len tak skoro neprebolí. Mali sme fantastický vstup, vyhrali sme základnú skupinu a vypadli sme so súperom, ktorí tam ani nemal byť. Vyhoreli sme na penaltách. Nedali sme ani jednu a nemohli sme teda postúpiť. Veľmi ma to mrzí, pretože takáto šanca už nemusí prísť. Musíme to však hodiť za hlavy a pripraviť sa tak, aby sme to o rok zvládli na majstrovstvách sveta v Baku lepšie,“ povzdychol si F. Kis a na margo semifinálového duelu s Rising Prospects pridal. „My sme si dali v podstate štyri vlastné góly. Súper hral výborne, drel a mal i šťastie. Výborne ich navyše podržal brankár Oberman. Nevyšlo to, ale v stredu máme zápas o tretie miesto a chceme to ukončiť víťazstvom.“

Foto
Filip Kis zažil po vypadnutí v Bosne ďalšie sklamanie / PETER JESENSKÝ

Semifinále KNL:

Vakatanka – Žlčové kamene 5:0 (2:0)
Góly: 18. Veliký, 20. Sopata, 38. A. Elizeuš, 39. Korček, 47. Kuľha

Rising Prospects – ASGuard security – Bodva Sport Club 5:3 (2:0)

Góly: 7. Špišák, 24. Špišák, 30. Oliveira, 36. Čorňák, 48. Špišák – 33. Pella, 38. Sasák, 49. Zosenko

 

Záverečný program – streda 12. jún – ihrisko Janigova:

18:15 hod – o bronz – ASGuard vs. Žlčové kamene

20:00 hod – finále – Rising Prospects vs. Vakatanka

Komentáre