Senát krajského súdu odročil zasadnutie v kauze riaditeľa ZŠ v Rudňanoch

KošiceSpravodajstvo

Dôvodom je dlhodobo plánovaná zahraničná dovolenka obhajcu.

Krajský súd v Košiciach mal dnes (9.10.) pojednávať vo veci riaditeľa Základnej školy (ZŠ) v Rudňanoch Petra F., ktorý minulý rok v septembri opitý šoféroval auto a nafúkal dve promile alkoholu. Jeho obhajca sa však na súd nedostavil s tým, že má dlhodobo plánovanú zahraničnú dovolenku. Senát krajského súdu z tohto dôvodu odročil verejné zasadnutie na 30. októbra, pričom obhajca musí doložiť doklad o svojej dovolenke a hrozí mu poriadková pokuta.

Peter F. priznal svoju vinu a za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky v takzvanom super rýchlom konaní mu bol uložený zákaz viesť akékoľvek motorové vozidlo na dva roky. Tento trest v máji potvrdil Okresný súd v Spišskej Novej Vsi. Prokurátor, ktorému sa trest zdal príliš nízky, sa však odvolal na krajský súd.

Predsedníčka senátu krajského súdu informovala, že až v utorok (8.10.) dostala z kancelárie písomné ospravedlnenie obhajcu Tibora Bašistu o jeho dlhodobo plánovanej dovolenke spolu so žiadosťou o nový termín zasadnutia. Súd bude od neho žiadať doklad, ktorý to dosvedčí a zváži uloženie poriadkovej pokuty. Na súd neprišiel ani Peter F.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Prípad dlhodobo sleduje nezaradený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Oto Žarnay, ktorý kritizuje, že Peter F. je stále riaditeľom školy, čo podľa neho nie je v súlade so zákonom. „Dvakrát som starostovi obce písal list, v ktorom som ho vyzýval, aby ako zriaďovateľ školy konal a odvolal riaditeľa z funkcie alebo mu pozastavil výkon pracovnej činnosti,“ uviedol Žarnay.

Starosta obce Rudňany Rastislav Neuvirth v minulosti argumentoval prezumpciou neviny a tým, že rozsudok stále nie je právoplatný. „Od septembra platí novela zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá jednoznačne hovorí, že pokiaľ sa učiteľ alebo riaditeľ školy dopustil trestného činu, či už úmyselného, alebo z nedbanlivosti, je povinný to oznámiť zriaďovateľovi a ten má konať už po vznesenej žalobe, takže starosta sa nemôže odvolávať na to, že nemá papier zo súdu, pretože podľa súčasnej platnej legislatívy mal konať a riaditeľ už nemal byť v tomto školskom roku vo funkcii,“ dodal Žarnay s tým, že v kauze ide podľa neho o to, že má zlý vplyv na morálnu výchovu žiakov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre