Kočner a Rusko sú definitívne vinní v kauze zmeniek

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.35 hod.

Senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) na svojom dnešnom zasadnutí potvrdil minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska na 19-ročný trest odňatia slobody. Kočner zároveň dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. Rozsudok je právoplatný.

„Senát 4T Najvyššieho súdu na dnešnom verejnom zasadnutí v trestnej veci Mariana K. a spol. zamietol odvolania obžalovaných, ako aj prokurátora a poškodeného, čím potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu,“ vysvetlila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

NS SR dospel k záveru, že bolo jednoznačne a bez pochybností preukázané, že skutky sa stali a že ich spáchali práve obžalovaní, čo potvrdila aj Važanová:

„Proti tomuto rozhodnutiu Najvyššieho súdu žiadny ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný.“

Foto
Kočner a Rusko sú vinní v kauze zmeniek / TASR

Ide o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej justície a kriminalistiky,“ vyhlásil dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý tresty považuje za exemplárne a spravodlivé:

„Ukázali sme, že orgány činné v trestnom konaní, polícia a prokuratúra sú schopné nielen odhaliť, obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie.“

„Dnes Najvyšší súd potvrdil v celom rozsahu rozsudok ŠTS, ktorým boli uložené tresty vo výške 19 rokov pre obidvoch obžalovaných. Spravodlivosť dnes vyhrala. Ale je to len začiatok,“ reagoval obhajca Markízy Daniel Lipšic.

Podáme mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie,“ skonštatoval obhajca odsúdených Marek Para.

Kočner a Rusko mali po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotoviť štyri sfalšované zmenky. Tie mali slúžiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov, čím by získali 69 miliónov eur.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre