Seniori majú zľavnené vstupné do umeleckých organizácií rezortu kultúry

SlovenskoKultúra

Využiť ju môžu aj Košičania.

Seniori môžu využívať rôzne zľavy pri návšteve všetkých umeleckých organizácií, ktoré patria pod Ministerstvo kultúry SR. V rámci pôsobnosti sekcie múzeá a galérie je zároveň celoročná možnosť bezplatných návštev vždy prvú stredu v mesiaci.

„Organizácie patriace pod rezort kultúry organizujú aj predstavenia špeciálne pre seniorov v dopoludňajších hodinách, keďže seniori majú často z dôvodu bezpečnosti obavy navštevovať večerné predstavenia,“ uviedol rezort.

Na uplatnenie zľavy pre seniorov do 62 rokov zo vstupenky pri vstupe do Slovenského národného divadla (SND) je potrebné preukázať sa dokladom preukazujúcim vek alebo status konkrétnej osoby, ktorej vstupenka so zľavou má byť vydaná a ktorá si zľavu uplatňuje.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Na doklade musí byť fotografia osoby – môže ísť o občiansky preukaz, zľavnený predplatený cestovný lístok, u poberateľov predčasného starobného dôchodku je potrebné preukázať sa rozhodnutím Sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku.

Do Štátnej filharmónie Košice majú zľavu seniori starší ako 60 rokov. Seniori nad 62 rokov môžu zľavu využiť v Národnom divadle Košice či v Štátnom komornom orchestri Žilina.

Poberatelia dôchodkov môžu využiť aj príspevok Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na rekondičné pobyty. Maximálna suma príspevku sa tento rok zvýšila z 50 eur na 100 eur na osobu. Týka sa to všetkých poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Nesmú však vykonávať činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

 

Zdroj: TASR

Komentáre