Šesť obcí a menších dediniek na strednom Slovensku, ktoré ukrývajú jedinečné pamiatky

SlovenskoLetom svetom

Slovensko je krajinou, v ktorej sa nachádza veľa zaujímavých pamiatok a rovnako to platí aj o strednej časti našej krajiny. Vybral som niekoľko miest, ktoré sa oplatí na strednom Slovensku vidieť a dostanete sa k nim úplne zadarmo. K objavovaniu budete potrebovať len čas a chuť.

Špania dolina je jednou z najkrajších slovenských obcí

Špania dolina, domáci ju volajú aj Španka, je baníckou obcou, ktorá má pre mňa naozaj jedinečnú atmošku. Okrem Rímskokatolíckeho kostola Premenenia Pána, ktorý je asi tou najväčšou dominantou obce, sa tam nachádza napríklad aj unikátny banský historický vodovod, ide o najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku. Okolo obce je zas vytvorený náučný chodník, ktorý mi síce trvalo zdolať asi štyri hodiny, no stálo to za to.

Foto
Chmarošský viadukt / RH

Chmarošský viadukt pri Telgárte

Chmarošský viadukt patrí medzi tie najväčšie a najznámejšie technické pamiatky na Slovensku. Ide o historicky prvú členenú oblúkovú konštrukciu zo železobetónu v Československu. Je súčasťou Telgárskej slučky a patrí asi k tým najfotografovanejším pamiatkám u nás, pretože urobiť si nejakú jeho fotku bez milióna cudzích ľudí mi dalo celkom zabrať.

Foto
Odfotit si tento viadukt bey turistov dá zabrať, ale podarilo sa  / RH

Kremnické Bane

Viete, kde presne sa nachádza Stred Európy? Nachádza sa v Kremnických vrchoch pri gotickom Kostole svätého Jána Krstiteľa. Kostol je počas dňa otvorený, a tak si ho môžete obzrieť aj zvnútra.  

Foto
Kremnické Bane a spomínaný kostolík / RH

Zrúcanina hradu Dobrá Niva

Na vŕšku nad obcou Podzámčok môžete nájsť zrúcaninu hradu Dobrá Niva, ktorá je voľne prístupná. Napriek tomu, že sa z hradu nezachovalo do dnešných dní veľa, tak sa oplatí navštíviť aj túto zrúcaninu.

Foto
Dobrá Niva  / RH

Vo Vígľaši môžete vidieť európsky unikát

Obec Vígľaš je známa predovšetkým vďaka Vígľašskému zámku, ktorý prešiel v posledných rokoch dosť veľkou rekonštrukciou. No nachádza sa tam aj unikátny most z vagóna, ktorý je situovaný nad riekou Slatina. Táto historická pamiatka je vytvorená bez jediného zvaru na konštrukcii a je spájaná len pomocou nitov. Už ste o tomto európskom unikáte počuli?

Foto
Vigľaš / RH

V Hronseku sa oplatí zdržať dlhšie

V neveľkej obci Hronsek sa oplatí vidieť hneď viacero pamiatok, či už Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ, Vodný hrad, alebo drevený kostol. Ide o jediný drevený kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní. Tu len upozorňujem, že vstupné do kostola je v tomto prípade už dobrovoľné.

 

Autor: RADO HOPPEJ

 

Komentáre