Sezóna v Spišskom divadle vyvrcholí udeľovaním ocenení Zlatá labuť

VýchodKultúra

Zároveň uvedie ďalšiu premiéru.

Tohtoročná divadelná sezóna sa blíži ku koncu. V Spišskom divadle (SD) po dvoch rokoch vyvrcholí galavečerom a druhým ročníkom udeľovania ocenení Zlatá labuť. Spišské divadlo takýmto spôsobom ukončí svoju 33. sezónu. Hovorkyňa SD Veronika Fitzeková pre Rádio Košice uviedla, že o udelení hlavných cien rozhodne Umelecká rada SD:

„Jej členmi sú divadelná kritička Hana Rodová, dramaturg činohry Národného divadla Košice Peter Himič a riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Marián Marko. Umelecká rada udeľuje ceny v troch kategóriách – najlepší ženský a mužský herecký výkon a najlepšia inscenácia. V prvom ročníku v roku 2022 ceny získali Mária Brozmanová, Pavol Gmuca a inscenácia Štúr.“

Návštevníci sa môžu od vlaňajšieho septembra do júna zapojiť do diváckej ankety, pričom rozhodnú o najobľúbenejšej herečke, najobľúbenejšom hercovi a najobľúbenejšej inscenácii. Hlasovacie lístky sú k dispozícii vo foyer divadla, kde ich môžu aj odovzdať. O ich priazeň sa uchádza sedem herečiek, sedem hercov a osemnásť inscenácií. Najväčší počet hlasov pred dvoma rokmi získali Mária Brozmanová a Dávid Szöke a top inscenáciou bola komédia Zdrhni pred svojou ženou.

Špeciálnym ocenením v rámci Zlatej labute je Igricov prsteň. Udeľuje ho riaditeľ divadla za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla. V prvom ročníku si Igricov prsteň od Radovana Michalova prevzali dvaja laureáti, bývalý riaditeľ divadla Emil Spišák a dlhoročný herec Albín Medúz,“ povedala Fitzeková.

Prvý ročník galavečera Zlatá labuť sa uskuročnil v roku 2022 ako pocta 65. výročiu vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi. Druhý ročník je naplánovaný na 23. júna o 17.00 hod. Divákom sa predstavia študentky Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach, ktoré budú stvárňovať symbol Spišského divadla, a to zlaté labute. Návševníci sa môžu tešiť aj na Milo Kráľ Band či Alenu Heribanovú.

Foto
Spišské divadlo sa v Martine predstaví s inscenáciou Šeptuchy (Ilustračná fotografia)  / facebook.com/sdsnv

Fitzeková zdôraznila, že SD pripravuje na 31. mája premiéru poetickej komédie Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka:

„Príbeh troch tínedžerov, Bena, Olivera a Sophie prináša všetky podoby a polohy lásky. Srdečná komédia ukazuje pubertu ako čarovné obdobie prvých lások, krehkých vzťahov, prvých sexuálnych skúseností, hlbokých aj povrchných priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov.“

V Martine sa uskutoční 19. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia, kde sa 25. júna predstaví aj SD. Podľa Fitzekovej ide o jeden z najvýznamnejších divadelných festivalov na Slovensku:

„Výberový nesúťažný divadelný festival je najväčšou prehliadkou najnovšej tvorby profesionálnych divadiel na Slovensku. Dramaturgická rada festivalu vyberá najzaujímavejšie, najpodnetnejšie a umelecky najodvážnejšie diela, ktoré vznikli na Slovensku za posledný rok. V tomto roku do hlavného programu zaradila aj spišskonovoveské Šeptuchy.

Komentáre