Navštívilo ich takmer 55-tisíc ľudí.
Letné kúpaliská postupne zatvorili svoje brány pre verejnosť. Ich prevádzkovatelia sa zhodili v tom, že tohtoročná sezóna bola jednou z najhorších. Výnimkou nie sú ani tie v metropole východu, ktoré prevádzkuje mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO).
Námestník riaditeľa pre ekonomiku TEHO Štefan Ferencz pre Košice Online uviedol, že nábeh sezóny bol mimoriadne slabý, avšak štatistiky vylepšil august:
„Čo sa týka samotných letných mesiacov, keď sa pozrieme na dlhoročné štatistiky, hoci aj za posledných 10 – 12 rokov, návštevnosť je v priemere o 10 percent nižšia, ako ukazujú naše štatistiky. Tá sezóna, čo sa týka návštevnosti, je porovnateľná s rokom 2016. Napríklad, horšiu sezónu sme mali za sebou v roku 2014.“
Kúpaliská Rumanova a Červená hviezda tento rok navštívilo takmer 55-tisíc ľudí, pričom vlani ich bolo o zhruba 5000 viac. Medziročný rozdiel teda dosiahol 8 percent. Súčasťou týchto štatistík je aj návštevnosť za september, ktorý bol mimoriadne teplý.
„Za 22 dní, kedy sme boli v prevádzke na Kúpalisku Rumanova, tak k nám zavítalo necelých 4000 návštevníkov. Bazén sme prevádzkovali aj ako istú náhradu za zatvorenú Mestskú krytú plaváreň, aby si mali plavci kde zaplávať. Tie vstupy boli v režime skôr takom plaveckom, to znamená, na kratšiu dobu a za zľavnenú cenu a nie vyslovene v takom kúpaliskovom režime,“ skonštatoval Ferencz.
Na úspešnosť letnej sezóny vplýva viacero faktorov vrátane počasia. Pretrvávajúce vysoké teploty motivujú ľudí, aby navštívili kúpalisko. Počasie v letných mesiacoch však nebolo stabilné. TEHO podľa Ferencza výrazným spôsobom zasiahla aj energetická kríza:
„Síce zvýšenie ceny vstupného alebo to percento nezohľadňuje nárast cien energií, ktorým musíme čeliť, vrásky ne čele nám určite robí teplo, kde teda cena išla hore cez 100 percent. Rovnako tomu bolo pri elektrickej energii. Tieto dve nákladové položky tvoria gro tých nákladov, nakoľko vodu musíme prakticky 24 hodín denne, 7 dní v týždni otáčať, upravovať. Samozrejme, do vody musíme pridávať teplo, ohrievať ju, aby bola dostatočne príjemná pre návštevníkov.“
Okrem iného vzrástla aj cena práce či materiálových položiek, ktoré zahŕňajú napríklad chémiu na úpravu bazénovej vody. TEHO v najbližších týždňoch čaká zazimovanie rozvodov a bazénov či úprava zelene. Od novembra začne s prípravou klziska na Rumanovej. Zároveň celoročne prevádzkuje vodnopólový bazén, ktorý je otvorený denne od 6.00 do 21.00 hod.