Shiffrinová zvýšila náskok na čele, Vlhová klesla na 4. miesto

SvetŠport

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfovala v prvom zjazde prebiehajúcej sezóny Svetového pohára. Vo švajčiarskom St. Moritzi vyhrala s náskokom 15 stotín sekundy pred Sofiou Goggiovou z Talianska a upevnila si post líderky seriálu. Tretia skončila ďalšia Talianka Federica Brignoneová (+0,17). Petra Vlhová v sobotu neštartovala a v celkovom poradí SP klesla z druhej na štvrtú pozíciu.

Foto
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pózuje na pódiu po triumfe v zjazde / Zdroj: TASR

Shiffrinová si pripísala štvrté víťazstvo v SP v zjazde a 91. celkovo, čim opäť vylepšila svoj rekordný zápis. V slnečnom počasí na zjazdovke Corviglia získala obhajkyňa veľkého glóbusu rozhodujúci náskok v najtechnickejšej strednej pasáži trate a hoci v závere trochu stratila rýchlosť, stačilo jej to na prvenstvo. "Pre mňa je každý zjazd veľká výzva a snažím sa byť čo najvyššie. Dnes bolo kľúčové, že som si aj pri výjazde zo zákrut udržala rýchlosť a som šťastná, že to stačilo na víťazstvo," uviedla v cieli Shiffrinová, ktorá sa predtým naposledy tešila z triumfu v tejto disciplíne v marci 2022.

Držiteľka malého glóbusu za zjazd z uplynulého ročníka Goggiová na ňu stratila 15 stotín, ešte o dve viac Brignoneová, ktorá sa posunula na druhé miesto celkovej klasifikácie. Pred Vlhovú sa v hodnotení SP dostala aj domáca Lara Gutová-Behramiová, ktorej však sobotňajšie preteky príliš nevyšli a skončila mimo elitnej desiatky na 13. priečke. Shiffrinová má na čele seriálu pred Brignoneovou náskok 195 bodov. Vlhová zaostáva za Američankou o 229 bodov.

Tesne za pódium sa v sobotu zaradili Rakúšanky Cornelia Hütterová a Mirjam Puchnerová, najlepší výsledok v doterajšej kariére si šiestou priečkou pripísala Nemka Emma Aicherová. Preteky na dlhší čas prerušili po nepríjemnom páde Elisabeth Reisingerovej z Rakúska so štartovým číslom 31 a po zhoršení poveternostných podmienok ich neskôr predčasne ukončili po odjazdení 35 štartujúcich.

 Lyžiarky čaká v nedeľu vo švajčiarskom stredisku ešte ďalší super-G (10.30 h). Na budúci víkend sa ženy predstavia vo francúzskom Val d'Isere, kde 16.-17. decembra absolvujú zjazd a super-G. Vlhová sa do súťažného kolotoča vráti až 21. decembra, keď sa predstaví v slalome vo francúzskom Courcheveli.

        výsledky sobotného zjazdu SP žien v St. Moritzi:
        1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:28,84 min, 2. Sofia Goggiová (Tal.) +0,15, 3. Federica Brignoneová (Tal.) +0,17, 4. Cornelia Hütterová (Rak.) +0,28, 5. Mirjam Puchnerová (Rak.) +0,39, 6. Emma Aicherová (Nem.) +0,43, 7. Stephanie Venierová (Rak.) +0,58, 8. Michelle Gisinová (Švajč.) +0,64, 9. Kira Weidleová (Nem.) +0,68, 10. Marta Bassinová (Tal.) +0,69
        celkové poradie SP (po 9 z 34 súťaží): 1. Shiffrinová (USA) 620 b., 2. Brignoneová 425, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 405, 4. Petra VLHOVÁ (SR) 391, 5. Sara Hectorová (Švéd.) 296, 6. Goggiová 286
        poradie v zjazde (1 z 11): 1. Shiffrinová 100 b., 2. Goggiová 80, 3. Brignoneová 60, 4. Hütterová 50, 5. Puchnerová 45, 6. Aicherová 40        

Odermatt triumfoval v prvom obráku sezóny vo Val d'Isere

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt triumfoval v prvom obrovskom slalome sezóny Svetového pohára. Vo francúzskom Val d'Isere vyhral tretíkrát po sebe, na druhého v poradí Marca Schwarza z Rakúska mal napriek chybe náskok 0,98 s. Tretie miesto obsadil so stratou 1,32 s Joan Verdu, ktorý dosiahol historický výsledok pre Andorru.

Odermatt triumfoval v 1. kole po tom, čo mal na druhého v poradí Nóra Henrika Kristoffersena náskok 65 stotín sekundy. Tomu nevyšlo druhé kolo a rovnako ako tretí Švajčiar Louc Meillard sa nevyhol chybe. Z nej vyťažili Schwarz a Verdu, ktorí na pódiu doplnili Odermatta. Švajčiar mal výborný štart do druhej jazdy, na oboch medzičasoch prekonal dovtedajšieho lídra Schwarza. Potom sa síce nevyhol chybe, po ktorej takmer nevošiel do bránky, no situáciu zvládol a stratené stotiny sekundy ho napokon nepripravili o víťazstvo. Naopak, dosiahol ho s pomerne jednoznačným náskokom. Pre Odermatta to bolo 15. víťazstvo v obrovskom slalome SP.

Do druhého kola sa neprebojoval ani jeden zo slovenských bratov Žampovcov. Andreas vyštartoval s číslom 44, no do cieľa sa nedostal po tom, čo spadol po druhom medzičase. Adam mal v cieli stratu 5,51 s a po dojazde figuroval na postupovej 28. pozícii, no napokon sa do prvej tridsiatky nevošiel.

        SP - obrovský slalom, Val d'Isere:
        1. Marco Odermatt (Švajč.) 2:13,93 min, 2. Marco Schwarz (Rak.) +0,98 s, 3. Joan Verdu (And.) +1,32, 4. Filip Žubčič (Chorv.) +1,44, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +1,50, 6. Loic Meillard (Švajč.) 2,06, 7. Žan Kranjec (Slov.) 2,15, 8. Henrik Kristoffersen (Nór.) 2,16, 9. Alexander Schmid (Nem.) +2,69, 10. River Radamus (USA) +2,83

Zdroj: TASR

Komentáre