Sídlisko KVP ušetrilo na deratizácii. Teraz sa borí s premnoženými potkanmi

KošiceSpravodajstvo

Vlani prečerpala mestská časť na deratizáciu len zhruba 66 percent finančných prostriedkov, ktoré mala na to určené.

Problém s premnoženými potkanmi v Mestskej časti Košice Sídlisko KVP je už neúnosný. Poslanci bijú na poplach a vyzývajú starostu, aby situáciu riešil. Ten vraj vo veci vôbec nekoná. Vlani mestská časť dokonca ani nevyčerpala všetky finančné prostriedky, ktoré boli na deratizáciu vyčlenené.

„Niekoľkokrát sme upozorňovali na miestnom zastupiteľstve, aj starostu na čerpanie prostriedkov, ktoré sme vyčlenili v rozpočte na deratizáciu. Mrzí nás veľmi, že aj v minulom roku neboli vyčerpané tieto prostriedky, a to napriek tomu, že boli schválené,“ uviedla pre Košice Online miestna poslankyňa Mária Gamcová.

Podľa Ladislava Takáča, predsedu finančnej komisie a poslanca MČ Sídlisko KVP, mala vlani mestská časť vyčlenených 3-tisíc eur na deratizáciu verejných priestranstiev. Z toho minula len 2-tisíc eur, teda sumu na úrovni okolo 66 percent. Tento rok je návrh rozpočtu ešte vo väčšej výške, a to v sume 5-tisíc eur.

„Peniaze v rozpočte sú, je len otázne, či sa skutočne minú. Situácia, ktorá je na našom sídlisku, je tak kritická, že tu nie je postačujúce využiť len dve výzvy – na jar a na jeseň. Je tu potrebné vykonať deratizáciu pravidelne. Na plnej čiare tu zlyháva starosta. A ohrozuje tým nielen náš majetok, ale v prvom rade zdravie občanov mestskej časti,“ skonštatoval Takáč.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Deratizácia dvakrát za rok nie je postačujúca ani podľa Rudolfa Hromadu z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach: „Z hľadiska biológie, keď na jar alebo na jeseň vykonáme deratizáciu, tak uvoľníme teritóriá pre tieto jedince. Takisto sa im navyšuje množstvo potravy, ktorú môžu prijať. Automaticky sa začínajú viacej množiť a v priebehu toho pol roka, kedy boli vykonané deratizácie, je stále vidieť premnožené hlodavce pobehujúce po mestách.“

Rovnakú skúsenosť má aj poslanec Takáč, ktorý videl hlodavce na sídlisku len pred časom. „Stala sa mi opäť taká nemilá situácia. Bol som na obvode č. 1 na záchytnom parkovisku a asi meter odo mňa sedel potkan a vôbec sa nenechal vyrušiť ničím. Pred pár mesiacmi sa stalo na Denešovej, že občan našiel v kufri auta zdochnutého potkana. Aj túto skutočnosť som oznámil mestskej časti, urgoval som mestskú časť, nech to rieši. No nič sa podľa môjho názoru zo strany mestskej časti v tejto oblasti nedeje.“

Pomôcť by mohli polopodzemné kontajneroviská

Čiastočným riešením na sídlisku by mohli byť podľa poslancov aj polopodzemné kontajneroviská. V minulom roku už vyčlenili nemalé finančné prostriedky aj na uzamykateľné kontajneroviská, k realizácii nakoniec nedošlo.

„Denno-denne prechádza cez naše sídlisko množstvo spoluobčanov z Luníka IX, ktorí nám robia neporiadok na sídlisku, robia neporiadok pri kontajneroch, vyhadzujú veci, ktoré sú v tých kontajneroch. Čiže to je jeden veľmi vážny problém, na ktorý upozorňujeme už dlhodobo,“ uviedla Gamcová. Najkritickejšia situácia je vraj v obvode č. 1., ktorý je k Luníku IX najbližšie.

Pred časom sa však na stránke MČ objavil aj oznam, ktorý vyzýva občanov, aby nekŕmili mačky na sídlisku, pretože tým podporujú výskyt hlodavcov. Podľa poslancov ale mačky na tomto sídlisku nie je takmer vôbec vidieť.

„Namiesto toho, aby starosta riešil problém s potkanmi, tak povie, nekŕmte mačky. Priznám sa, veľmi ojedinele, skôr vôbec mačky nevídavam na tomto sídlisku. A keď aj je nejaké zoskupenie mačiek, tak si nemyslím, že ich je toľko, aby to bol taký problém, ktorým by sa dal zakryť problém potkanov,“ myslí si Takáč.

Vo veci sme oslovili aj starostu mestskej časti, ten však na naše otázky nereagoval.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre