Sídlisko Nad jazerom onedlho začne s vynútenou deratizáciou

KošiceSpravodajstvo

Dôvodom je premnoženie potkanov.

Vysoké teploty, nedbanlivosť občanov či nedostatočná kosba. To všetko môže mať vplyv na premnoženie potkanov, ktoré sa rozhodla riešiť košická mestská časť Nad jazerom. V uplynulých dňoch sa na pôde miestneho úradu uskutočnilo stretnutie zainteresovaných subjektov. Na mieste boli okrem iných občania, zástupcovia mesta a KOSIT-u či Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

„Jeden z prvých krokov, ktorý sme my už začali realizovať, je, že na 67 kontajnerových stojiskách budú odstránené brečtany, popínavé buriny, ktoré sa ťahali po tej konštrukcii. Ono to malo možno nejakú funkciu v minulosti – zberač pachov. Tie kontajnery tam boli ako keby skryté, nebolo ich tam vidieť, ale práve v tom brečtane mali potkany skrýše a mnohokrát tam liezli a zachytávala sa aj strava,“ uviedla pre Rádio Košice starostka sídliska Nad jazerom Lenka Kovačevičová s tým, že po odstránení brečtanu príde na rad samotná deratizácia:

„Jedným z ďalších krokov bude veľká informačná kampaň, ktorou budeme informovať obyvateľov formou letákov, elektronicky, čo môže urobiť obyvateľ pre to, aby bol súčinný, pretože darmo, že my budeme vykonávať deratizáciu, ak na konci dňa budú opäť vyhadzovať stravu cez okno alebo tie kontajnery budú pootvorené.“

Foto
Potkany sú v Košiciach premnožené (Ilustračná fotografia)  / TV KOŠICE

Mesto je povinné zabezpečiť celoplošnú deratizáciu aspoň dvakrát ročne, čo nám Lucia Boříková z Oddelenia životného prostredia a hygieny RÚVZ v Košiciach:

„Príslušný termín akcie sa stanovuje podľa znalostí o reprodukčnom cykle živočíšnych škodcov, a to v jarných a jesenných mesiacoch. Celoplošný a zároveň synchrónny výkon deratizácie má zabezpečiť čo najefektívnejšiu likvidáciu škodcov na čo najväčšom území a má zároveň zabrániť ich migrácii z deratizačne ošetrených objektov a plôch do objektov takto neošetrených. Deratizácia je dôležitá najmä z hľadiska hygieny a ochrany verejného zdravia, pretože hlodavce často rozširujú pre človeka nebezpečné choroby.“

Uplynulý mesiac obdobnú deratizáciu zrealizovala aj mestská časť Sídlisko KVP. Situácii by podľa Kovačevičovej mohla prispieť výstavba dlhodobo avizovaných polopodzemných kontajnerov:

„Aktuálne informácie teda sú, že všetky papiere by mali mať v poriadku a samotná realizácia výstavby by mala dôjsť približne začiatkom septembra v jednotlivých mestských častiach, kde sa to má realizovať a toto by tiež v rámci toho boja s hlodavcami mohlo pomôcť, pretože tie kontajnery budú zapustené v zemi a ten odpad sa bude trošička aj chladiť a nemalo by to byť pootvorené.“

Príčinou je teda často aj ľudská nedbanlivosť. Problémové sú pootvorené kontajnery najmä komunálneho odpadu a bioodpadu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre