Siedme výročie úmrtia Jána Kuciaka si pripomenuli zástupy ľudí doma aj v zahraničí

SlovenskoSpravodajstvo

V Prahe pribudne pamätník na počesť novinára. Zdôrazní dôležitosť slobodnej žurnalistiky a boja proti korupcii.

Vo viacerých mestách Slovenska sa včera večer konali zhromaždenia pri príležitosti siedmeho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Uskutočnili sa v Košiciach, Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, Poprade, Bardejove či Vranove nad Topľou.

„Dnes si pripomíname sedem rokov od chvíle, keď zavraždili novinára, ktorý si len robil svoju prácu. Útoky neprestali, práve naopak, pribúdajú. Z novinárov robia naďalej živé terče,“ uviedol jeden z organizátorov občianskeho združenia Mier Ukrajine.

Siedme výročie vraždy zosnulého investigatívneho novinára si včera pripomenuli aj Slováci žijúci v zahraničí. Na Námestí Jana Palacha v Prahe sa ich zišlo niekoľko stoviek. Počas spomienkovej udalosti bol tiež vyhlásený víťaz súťaže o návrh pamätníka Jána Kuciaka v Prahe.        

Pieta sa začala podvečer v Akademickej farnosti Najsvätejšieho Salvátora v Prahe, kde sa prítomným prihovoril miestny farár Tomáš Halík. Obeta Jána a Martiny je podľa jeho slov v niečom podobná obeti Jana Palacha, pre ktorého bola morálna pevnosť a neustúpenie zlu podstatnejšie než jeho život.

Piatkové ekumenické zhromaždenie označil za stretnutie modlitby a solidarity so všetkými, ktorí podobným spôsobom obetovali svoje životy:

„Nepodliehajme strachu a nenávisti, buďme silní a pevní.“

Po skončení ekumenického stretnutia sa ľudia v sviečkovom pochode presunuli na Námestie Jana Palacha, kde s prejavom vystúpilo napríklad Študentské fórum Slovákov v zahraničí či Platforma pre demokraciu.

„Je nutné národ spájať v aktívnom prežívaní slobody, víziou prevratu od násilia k slušnosti, od hádok k porozumeniu, od pasivity k aktivite. Iba takto môžeme spoločne čeliť výzvam zajtrajška a snažiť sa posunúť krajinu o krok ďalej,“ uviedli zástupcovia študentov.

 

Foto
Siedme výročie úmrtia Jána Kuciaka si zástupy ľudí pripomenuli doma aj v zahraničí / TASR

Víťazný návrh na pamätník Jána Kuciaka v Prahe získal slovenský sochár Martin Piaček.

„Ako Slováci žijúci v zahraničí pociťujeme zodpovednosť pripomínať si a šíriť odkaz Jána Kuciaka. Jeho odvaha a práca nás inšpirujú a tento pamätník bude trvalým symbolom jeho hodnotového odkazu,“ komentoval projekt predseda Pražskej kaviarne Andrej Probst.

Slávnostné odhalenie pamätníka je naplánované na rok 2025. Cieľom poroty bolo vybrať dielo, ktoré nielen pripomenie prácu a hodnoty, za ktoré Ján Kuciak bojoval, ale zdôrazní tiež dôležitosť slobodnej žurnalistiky a boja proti korupcii.

Spomienkové podujatie sa uskutočnilo tiež v Brne. Organizátori na ňom podľa svojich slov chceli okrem pripomienky slovenského novinára a jeho partnerky vyjadriť aj znepokojenie nad politickou situáciou na Slovensku a nad výrokmi členov slovenskej vlády na adresu médií.

Okrem Prahy a Brna si ľudia pamiatku Kuciaka a Kušnírovej pripomenuli aj vo Viedni, Budapešti, Bruseli, Londýne, Kodani, Amsterdame, Paríži, Berlíne či v dánskom meste Aarhus, v írskom Newbridge, v Oxforde či Oslo.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. V prípade sú právoplatné tri rozsudky. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali už skôr 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne. V prípade objednávateľov vraždy proces ešte neskončil.

 

Zdroj: TASR

Komentáre