Mŕtvy ťah, drep s činkou a tlak na lavičke. Silový trojboj tvoria tri náročné disciplíny, ktoré preveria komplexnú pripravenosť pretekára. V rámci trojdňových Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v silovom trojboji, v tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu sa ich v košickej hádzanárskej hale predstavilo vyše 380.
„Takéto otvorené majstrovstvá Slovenska sme zorganizovali v Košiciach prvýkrát a mali sme tu aj pretekárov z Česka, Maďarska, Poľska, Srbska či Fínska. Celkovo išlo o najpočetnejšie obsadený šampionát. Zatiaľ čo vlani sa v Trnave zúčastnilo pretekov 250 súťažiacich, my sme ich mali až 382. Ako organizátora ma takýto záujem teší, na druhej strane si to vyžaduje veľké nasadenie a je to únavné. Počas súťažných dní som bol v hale od šiestej ráno do pol tretej v noci. Môžem teda potvrdiť, že organizovať preteky je určite náročnejšie ako sa ich len zúčastniť ako pretekár,“ pousmial sa organizátor Marián Milý z košického klubu Trinitas MC Slovakia.
Záujem o siláctvo podľa neho rastie a košický klub k tomu prispieva aktívnym spôsobom. „Sme najväčší MC klub na Slovensku a minulý rok sme usporiadali prvý ročník pohárovej súťaže. Malo to výbornú odozvu dovolím si povedať, že máme veľmi dobré meno. Okrem toho sa zaoberáme sa aj pomocou postihnutým deťom. Vlani v decembri sme v rámci Mikulášskej akcie pomohli mladému chlapcovi s telesným postihnutím kúpou zariadeniu k jeho vozíku,“ prezradil bradatý muž, ktorý zdieľa lásku k silovému trojboju s láskou k motorkám. Takto ladených ľudí je v Trinitase viacero. Ako však M. Milý upozornil, vzhľad môže na prvý pohľad klamať. „Viacerí z nás vyzerajú tvrdo, ale odstrašujúci je iba náš výzor. Veľkí chlapci vzbudzujú rešpekt, ale môžem vám povedať, že z pohľadu pováh sú to fest mierumilovní ľudia s veľkým srdcom.“
Silovému trojboju sa venujú ženy i muži, pretekári v dorasteneckom i seniorskom veku. Jaroslav Pacek z Humenného predviedol, že súboje s najlepšími môžu zvádzať aj ľudia na invalidnom vozíku.
„Je to nevýhoda v tom, že nemôžem zaprieť nohy o zem. Na druhej strane ich mám ľahké a som preto v nižšej váhovej kategórii. Ono sa to teda kompenzuje. Podstatné je, že mám tento šport rád a snažím sa prekonávať sám seba. Tak, aby som nestagnoval,“ pousmial sa J. Pacek, ktorého osobným rekordom v tlaku na lavičke je obdivuhodných 155 kilogramov. V rámci košických pretekov vzoprel 137,5 kg. „Teším sa zo svojho výkonu i skvelej atmosféry, ktorá tu panovala. Mal som dvojročnú pauzu spôsobenú zdravotnými problémami a teraz sa teda reštartujem. Určite som si to však užil.“
Valibukom na prvý pohľad je 22-ročný Ladislav Gálik zo Šiah. Vekovo stále iba junior zodvihol v tlaku na lavičke úctyhodných 250 kilogramov.
„S výkonom nie som spokojný, ale mal som nejaké zranenia a podstatné je, že som vyhral. Určite mám však ešte rezervy a mojim rekordom je 260 kilogramov,“ upozornil pretekár, ktorý sa špecializuje práve na benchpress. Tejto disciplíne sa venuje od pätnástich rokov. „Je to životný štýl. Trénujem tri až štyrikrát týždenne, pričom ide o tvrdé tréningy s veľkými váhami. Z pohľadu stravy si však doprajem všetko, čo príde.“
Mýty o nutnosti zdravej stravy a prísnych diétach vyvrátil aj dvadsaťjedenročný Ivan Hajdoni.
„Ja sa tomuto športu venujem iba štyri roky a musím povedať, že ma to baví. Pôvodne som chcel byť kulturista, ale nebavilo ma držať diéty. Tu je to v tomto smere voľnejšie a aj preto dvíhame väčšie váhy. Strava nie je taká podstatná a po pretekoch si pokojne zájdeme do McDonaldu, pousmial sa pretekár zo Žiaru nad Hronom, ktorý sa v juniorskej kategórii do 95 kilogramov postaral výkonom 190 kilogramov o nový slovenský rekord. „Som veľmi spokojný. Naposledy som túto váhu nezdvihol, teraz mi to konečne vyšlo. Mám teda radosť.“
Pretekár pripravujúci sa na majstrovstvá sveta v tlaku na lavičke plánuje posúvať svoje maximum ešte vyššie a na svetovom šampionáte by rád atakoval magickú hranicu 200 kilogramov. Medzi zlepšovateľky rekordov patrí aj Katarína Zajková, ktorá udivuje výkonmi v kategórii Masters do 65 rokov. V rámci košických pretekov vylepšila v drepe s činkou výkonom 140 kg slovenský rekord.
„Národný rekord ma potešil a potvrdila som formu z tréningov. Dreli sme poctivo a oplatilo sa. Tento šport robím iba tri roky, pričom som začala klasickým chudnutím. Tréner vo mne videl potenciál a tak som postupne začala súťažiť v mŕtvom ťahu. V Miškolci 2019 som získala titul majsterky sveta a už som tomu podľahla. Baví ma samotný šport, ale aj tá naša komunita. Všetci si prajeme a máme výborné vzťahy,“ dodala sympatická pretekárka.