Silný vietor poškodil v Košiciach desiatky stromov

KošiceSpravodajstvo

Najviac ich bolo v Starom Meste.

Východné Slovensko počas uplynulého víkendu bojovalo s kalamitou. Napriek tomu, že v Košiciach nenapadlo veľa snehu, situáciu komplikovala najmä víchrica. Silný vietor lámal a poškodzoval stromy. Pracovníci Správy mestskej zelene (SMsZ) čistili od snehu priechody pre chodcov, zastávky MHD či chodníky v parkoch. Okrem iného pomáhali s premiestňovaním drevnej hmoty, ktorá blokovala komunikácie.

„V utorok ráno sme mali nahlásených 30 vyvrátených a silno poškodených drevín v siedmich nami spravovaných mestských častiach. Stále nám volajú a píšu občania, aby nahlásili ďalšie poškodené stromy, rovnako dostávame informácie aj od našich kolegov z terénu. Dnes nám už väčšinou pribúdajú hlásenia o menších poškodeniach, napríklad o zlomených konároch. Najviac, presne osem stromov poškodil vietor v Starom Meste. Najčastejšie dochádzalo k vývratu ihličnanov, konkrétne smrekov,“ uviedol pre Košice Online hovorca SMsZ Peter Sasák.

Foto
Silný vietor lámal a poškodzoval stromy / facebook.com/smszkosice

Prioritou pracovníkov SMsZ bolo spriechodnenie ciest a chodníkov a zabezpečenie poškodených drevín v blízkosti komunikácií a budov, čo potvrdil aj Sasák:

Drevnú hmotu sme dočasne umiestňovali do okolitej zelene, kde netvorila prekážku a dnes pracujeme na jej odstraňovaní. Aktuálne sú v teréne všetky naše kapacity presmerované na odstraňovanie následkov veternej kalamity. Odhadujeme, že odvoz drevnej hmoty a vyčistenie nami spravovaných lokalít bude ukončené na konci aktuálneho týždňa.“

Košičania môžu havarijné stavy drevín hlásiť SMsZ nonstop, a to telefonicky alebo mailom. V prípade pádu stromu na cestu alebo ohrozenia života a zdravia sa môžu obrátiť aj na tiesňovú linku hasičov.

Komentáre